Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • ÄäntäminenUS

Määritelmät

Adjektiivi

  1. nollaa pienempi, negatiivinen

Taivutusmuodot

MonikkomiinusmerkkisetMonikkomiinusmerkkiseni
MonikkomiinusmerkkisesiMonikkomiinusmerkkisemme
MonikkomiinusmerkkisenneMonikkomiinusmerkkisensä
GenetiivimiinusmerkkisenGenetiivimiinusmerkkiseni
GenetiivimiinusmerkkisesiGenetiivimiinusmerkkisemme
GenetiivimiinusmerkkisenneGenetiivimiinusmerkkisensä
Monikon genetiivimiinusmerkkistenMonikon genetiivimiinusmerkkisien
Monikon genetiivimiinusmerkkisteniMonikon genetiivimiinusmerkkisieni
Monikon genetiivimiinusmerkkistesiMonikon genetiivimiinusmerkkisiesi
Monikon genetiivimiinusmerkkistemmeMonikon genetiivimiinusmerkkisiemme
Monikon genetiivimiinusmerkkistenneMonikon genetiivimiinusmerkkisienne
Monikon genetiivimiinusmerkkistensäMonikon genetiivimiinusmerkkisiensä
PartitiivimiinusmerkkistäPartitiivimiinusmerkkistäni
PartitiivimiinusmerkkistäsiPartitiivimiinusmerkkistämme
PartitiivimiinusmerkkistännePartitiivimiinusmerkkistään
PartitiivimiinusmerkkistänsäMonikon partitiivimiinusmerkkisiä
Monikon partitiivimiinusmerkkisiäniMonikon partitiivimiinusmerkkisiäsi
Monikon partitiivimiinusmerkkisiämmeMonikon partitiivimiinusmerkkisiänne
Monikon partitiivimiinusmerkkisiäänMonikon partitiivimiinusmerkkisiänsä
InessiivimiinusmerkkisessäInessiivimiinusmerkkisessäni
InessiivimiinusmerkkisessäsiInessiivimiinusmerkkisessämme
InessiivimiinusmerkkisessänneInessiivimiinusmerkkisessään
InessiivimiinusmerkkisessänsäMonikon inessiivimiinusmerkkisissä
Monikon inessiivimiinusmerkkisissäniMonikon inessiivimiinusmerkkisissäsi
Monikon inessiivimiinusmerkkisissämmeMonikon inessiivimiinusmerkkisissänne
Monikon inessiivimiinusmerkkisissäänMonikon inessiivimiinusmerkkisissänsä
ElatiivimiinusmerkkisestäElatiivimiinusmerkkisestäni
ElatiivimiinusmerkkisestäsiElatiivimiinusmerkkisestämme
ElatiivimiinusmerkkisestänneElatiivimiinusmerkkisestään
ElatiivimiinusmerkkisestänsäMonikon elatiivimiinusmerkkisistä
Monikon elatiivimiinusmerkkisistäniMonikon elatiivimiinusmerkkisistäsi
Monikon elatiivimiinusmerkkisistämmeMonikon elatiivimiinusmerkkisistänne
Monikon elatiivimiinusmerkkisistäänMonikon elatiivimiinusmerkkisistänsä
IllatiivimiinusmerkkiseenIllatiivimiinusmerkkiseeni
IllatiivimiinusmerkkiseesiIllatiivimiinusmerkkiseemme
IllatiivimiinusmerkkiseenneIllatiivimiinusmerkkiseensä
Monikon illatiivimiinusmerkkisiinMonikon illatiivimiinusmerkkisiini
Monikon illatiivimiinusmerkkisiisiMonikon illatiivimiinusmerkkisiimme
Monikon illatiivimiinusmerkkisiinneMonikon illatiivimiinusmerkkisiinsä
AdessiivimiinusmerkkiselläAdessiivimiinusmerkkiselläni
AdessiivimiinusmerkkiselläsiAdessiivimiinusmerkkisellämme
AdessiivimiinusmerkkisellänneAdessiivimiinusmerkkisellään
AdessiivimiinusmerkkisellänsäMonikon adessiivimiinusmerkkisillä
Monikon adessiivimiinusmerkkisilläniMonikon adessiivimiinusmerkkisilläsi
Monikon adessiivimiinusmerkkisillämmeMonikon adessiivimiinusmerkkisillänne
Monikon adessiivimiinusmerkkisilläänMonikon adessiivimiinusmerkkisillänsä
AblatiivimiinusmerkkiseltäAblatiivimiinusmerkkiseltäni
AblatiivimiinusmerkkiseltäsiAblatiivimiinusmerkkiseltämme
AblatiivimiinusmerkkiseltänneAblatiivimiinusmerkkiseltään
AblatiivimiinusmerkkiseltänsäMonikon ablatiivimiinusmerkkisiltä
Monikon ablatiivimiinusmerkkisiltäniMonikon ablatiivimiinusmerkkisiltäsi
Monikon ablatiivimiinusmerkkisiltämmeMonikon ablatiivimiinusmerkkisiltänne
Monikon ablatiivimiinusmerkkisiltäänMonikon ablatiivimiinusmerkkisiltänsä
AllatiivimiinusmerkkiselleAllatiivimiinusmerkkiselleni
AllatiivimiinusmerkkisellesiAllatiivimiinusmerkkisellemme
AllatiivimiinusmerkkisellenneAllatiivimiinusmerkkiselleen
AllatiivimiinusmerkkisellensäMonikon allatiivimiinusmerkkisille
Monikon allatiivimiinusmerkkisilleniMonikon allatiivimiinusmerkkisillesi
Monikon allatiivimiinusmerkkisillemmeMonikon allatiivimiinusmerkkisillenne
Monikon allatiivimiinusmerkkisilleenMonikon allatiivimiinusmerkkisillensä
EssiivimiinusmerkkisenäEssiivimiinusmerkkisenäni
EssiivimiinusmerkkisenäsiEssiivimiinusmerkkisenämme
EssiivimiinusmerkkisenänneEssiivimiinusmerkkisenään
EssiivimiinusmerkkisenänsäMonikon essiivimiinusmerkkisinä
Monikon essiivimiinusmerkkisinäniMonikon essiivimiinusmerkkisinäsi
Monikon essiivimiinusmerkkisinämmeMonikon essiivimiinusmerkkisinänne
Monikon essiivimiinusmerkkisinäänMonikon essiivimiinusmerkkisinänsä
TranslatiivimiinusmerkkiseksiTranslatiivimiinusmerkkisekseni
TranslatiivimiinusmerkkiseksesiTranslatiivimiinusmerkkiseksemme
TranslatiivimiinusmerkkiseksenneTranslatiivimiinusmerkkisekseen
TranslatiivimiinusmerkkiseksensäMonikon translatiivimiinusmerkkisiksi
Monikon translatiivimiinusmerkkisikseniMonikon translatiivimiinusmerkkisiksesi
Monikon translatiivimiinusmerkkisiksemmeMonikon translatiivimiinusmerkkisiksenne
Monikon translatiivimiinusmerkkisikseenMonikon translatiivimiinusmerkkisiksensä
Monikon instruktiivimiinusmerkkisinAbessiivimiinusmerkkisettä
AbessiivimiinusmerkkisettäniAbessiivimiinusmerkkisettäsi
AbessiivimiinusmerkkisettämmeAbessiivimiinusmerkkisettänne
AbessiivimiinusmerkkisettäänAbessiivimiinusmerkkisettänsä
Monikon abessiivimiinusmerkkisittäMonikon abessiivimiinusmerkkisittäni
Monikon abessiivimiinusmerkkisittäsiMonikon abessiivimiinusmerkkisittämme
Monikon abessiivimiinusmerkkisittänneMonikon abessiivimiinusmerkkisittään
Monikon abessiivimiinusmerkkisittänsäMonikon komitatiivimiinusmerkkisine
Monikon komitatiivimiinusmerkkisineniMonikon komitatiivimiinusmerkkisinesi
Monikon komitatiivimiinusmerkkisinemmeMonikon komitatiivimiinusmerkkisinenne
Monikon komitatiivimiinusmerkkisineenMonikon komitatiivimiinusmerkkisinensä
Monikon akkusatiivimiinusmerkkisetMonikon akkusatiivimiinusmerkkiseni
Monikon akkusatiivimiinusmerkkisesiMonikon akkusatiivimiinusmerkkisemme
Monikon akkusatiivimiinusmerkkisenneMonikon akkusatiivimiinusmerkkisensä
AkkusatiivimiinusmerkkiseniAkkusatiivimiinusmerkkisesi
AkkusatiivimiinusmerkkisemmeAkkusatiivimiinusmerkkisenne
Akkusatiivimiinusmerkkisensä

Luokat