Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

    • IPA: /ˈmæːrætæ(ʔ)/
KäännösKontekstiÄäninäyte
Verbit
1.
  • ÄäntäminenGenAm
  • ÄäntäminenUS
2.
3.
4.
  • Ääntäminen
  • ÄäntäminenUS
5.
6.
  • ÄäntäminenUS
7.
dispose (jostakin)
  • ÄäntäminenUS
8.
  • ÄäntäminenUS
9.
10.
11.laki, kirjakieli
12.
  • ÄäntäminenUS
13.
14.
15.
  • ÄäntäminenUS
16.
17.
  • ÄäntäminenCA
  • ÄäntäminenUK
  • ÄäntäminenUS
18.
  • ÄäntäminenUS
19.armeija
  • ÄäntäminenUS
20.
21.
22.
23.
  • Ääntäminen
  • ÄäntäminenUS
24.
  • ÄäntäminenUS
25.
  • ÄäntäminenUK
  • ÄäntäminenUS
26.
27.laki
28.laki
  • Ääntäminen
  • ÄäntäminenUS
29.
  • Ääntäminenstressed
  • ÄäntäminenUS
  • ÄäntäminenUK
30.laki
  • ÄäntäminenUS
31.laki
  • ÄäntäminenUS
32.
33.
  • ÄäntäminenGenAm
  • ÄäntäminenUS
Muut/tuntemattomat
34.

Esimerkit

  • Määrään sinut leikkaamaan pensasaidan.
    • I order you to trim the hedge.
  • Johto on määrännyt, että tästälähin työaika alkaa kuudelta.
    • The management has decided that from now on the working time starts at six.
  • Verottaja määräsi minulle tuhannen euron jälkiveron.
    • The taxman levied a thousand euro additional tax on me.
  • Poliisi määräsi hurjastelijalle ison sakon.
    • The police imposed a large fine on the speeder.
  • Presidentti määräsi hänet oikeusasiamiehen virkaan.
    • The president appointed him to the office of ombudsman.
  • Lääkäri määräsi minulle antibiootteja.
    • The doctor prescribed antibiotics for me.
  • kunnes toisin määrätään until further notice
  • ~ + genitive + arvo to appraise
  • ~ pidettäväksi to schedule

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensmääräänYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensmääräät
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesensmäärääMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensmääräämme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesensmääräätteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensmääräävät
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektimääräsinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektimääräsit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektimääräsiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektimääräsimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektimääräsitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektimääräsivät
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensmääräisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesensmääräisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensmääräisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensmääräisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesensmääräisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensmääräisivät
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesensmäärääYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensmäärätköön
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensmäärätkäämmeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesensmäärätkää
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensmäärätköötYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensmäärännen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesensmäärännetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensmäärännee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensmäärännemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesensmäärännette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensmäärännevät