Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Synonyymit

Ääntäminen

  • Tuntematon aksentti:
    • IPA: /ˈtæɥtyæ(ʔ)/
    • IPA: /ˈtæy.tyæʔ/
KieliKäännökset
bulgariaтрябвам, трябва да
englantimust, have to, should, ought to, have got to, I have to, have got, need, have
espanjatener que, deber, haber, tener
esperantodevi
hollantimoeten
italiadovere
japaniしてはいけない (shitehaikenai / shite-wa ikenai)
latinahabeo, debeo, obligor (more object indirect), habeo quod
norjamåtte,
portugalidever, precisar, ter que, haver de
puolamusieć, mieć
ranskadevoir, falloir, avoir à, être obligé de
ruotsimåste, vara tvungen, nödgas, skola, böra
saksamüssen
tanskaskulle, behøve
turkkigerekmek, -meli, -malı, lazım olmak, zorunda olmak
tšekkimuset, mít
unkarikell
venäjäнадо (nado), нужно (nužno), должен (dolžen), должна (dolžna), должно (dolžno), должны (dolžny), прийтись (prijtis), следовать (sledovat)
viropidama, tulema

Määritelmät

Verbi

  1. (genetiivi + yks. 3. p. + inf.) olla pakko
  2. (genetiivi + yks. 3. p. + inf.) tosiasiaa tai olettamusta toteava ilmaus

Esimerkit

  • Minun täytyy käydä kaupassa.
  • Minun täytyy jo olla myöhässä! 'Olen varmasti jo myöhässä!'
  • Tuon naisen täytyy olla rikas. 'Tuo nainen on varmasti rikas.'
  • Minun täytyy nyt lähteä.
  • Minun täytyy lähteä.
  • Täytyy muistaa(, että / avaimet / kiittää).
  • Sinun täytyy siivota työpöytäsi.
  • Tuon naisen täytyy olla rikas.
  • Sinun täytynee kertoa onnettomuudesta jollekulle.
  • On täytynyt sataa rakeita.

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensminun täytyyYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenssinun täytyy
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesenshänen täytyyMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensmeidän täytyy
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesensteidän täytyyMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensheidän täytyy
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiminun täytyiYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektisinun täytyi
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektihänen täytyiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektimeidän täytyi
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektiteidän täytyiMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiheidän täytyi
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensminun täytyisiYksikön toisen persoonan konditionaalin preesenssinun täytyisi
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenshänen täytyisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensmeidän täytyisi
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesensteidän täytyisiMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensheidän täytyisi
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesenstäytyköön sinunYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenstäytyköön hänen
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenstäytyköön meidänMonikon toisen persoonan imperatiivin preesenstäytyköön teidän
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenstäytyköön heidänYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensminun täytynee
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesenssinun täytyneeYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenshänen täytynee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensmeidän täytyneeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesensteidän täytynee
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensheidän täytynee