| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Monikko | liberalistit | Genetiivi | liberalistin |
| Monikon genetiivi | liberalistien | Partitiivi | liberalistia |
| Monikon partitiivi | liberalisteja | Inessiivi | liberalistissa |
| Monikon inessiivi | liberalisteissa | Elatiivi | liberalistista |
| Monikon elatiivi | liberalisteista | Illatiivi | liberalistiin |
| Monikon illatiivi | liberalisteihin | Adessiivi | liberalistilla |
| Monikon adessiivi | liberalisteilla | Ablatiivi | liberalistilta |
| Monikon ablatiivi | liberalisteilta | Allatiivi | liberalistille |
| Monikon allatiivi | liberalisteille | Essiivi | liberalistina |
| Monikon essiivi | liberalisteina | Translatiivi | liberalistiksi |
| Monikon translatiivi | liberalisteiksi | Monikon instruktiivi | liberalistein |
| Abessiivi | liberalistitta | Monikon abessiivi | liberalisteitta |
| Monikon akkusatiivi | liberalistit |