| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | jyrkennyn | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | jyrkennyt |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | jyrkentyy | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | jyrkennymme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | jyrkennytte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | jyrkentyvät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | jyrkennyin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | jyrkennyit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | jyrkentyi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | jyrkennyimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | jyrkennyitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | jyrkentyivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | jyrkentyisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | jyrkentyisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | jyrkentyisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | jyrkentyisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | jyrkentyisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | jyrkentyisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | jyrkenny | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | jyrkentyköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | jyrkentykäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | jyrkentykää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | jyrkentykööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | jyrkentynen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | jyrkentynet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | jyrkentynee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | jyrkentynemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | jyrkentynette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | jyrkentynevät | | |