| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | lääketiede | |
| Monikko | enterorokot | Genetiivi | enterorokon |
| Monikon genetiivi | enterorokkojen | Partitiivi | enterorokkoa |
| Monikon partitiivi | enterorokkoja | Inessiivi | enterorokossa |
| Monikon inessiivi | enterorokoissa | Elatiivi | enterorokosta |
| Monikon elatiivi | enterorokoista | Illatiivi | enterorokkoon |
| Monikon illatiivi | enterorokkoihin | Adessiivi | enterorokolla |
| Monikon adessiivi | enterorokoilla | Ablatiivi | enterorokolta |
| Monikon ablatiivi | enterorokoilta | Allatiivi | enterorokolle |
| Monikon allatiivi | enterorokoille | Essiivi | enterorokkona |
| Monikon essiivi | enterorokkoina | Translatiivi | enterorokoksi |
| Monikon translatiivi | enterorokoiksi | Monikon instruktiivi | enterorokoin |
| Abessiivi | enterorokotta | Monikon abessiivi | enterorokoitta |
| Monikon akkusatiivi | enterorokot |