Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

    • IPA: /ˈkiːhtyæ(ʔ)/
KäännösÄäninäyte
Verbit
1.
  • ÄäntäminenUS
2.
3.
4.

Määritelmät

Verbi

  1. (nopeudesta) lisääntyä, nopeutua
  2. (kuvainnollinen) lisääntyä (jostain muusta kasvamista (tai pienenemistä) kuvaavasta ominaisuudesta)
  3. suuttua, menettää malttinsa, tulistua

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenskiihdynYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenskiihdyt
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesenskiihtyyMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenskiihdymme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesenskiihdytteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenskiihtyvät
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektikiihdyinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektikiihdyit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektikiihtyiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektikiihdyimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektikiihdyitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektikiihtyivät
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenskiihtyisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesenskiihtyisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenskiihtyisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenskiihtyisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesenskiihtyisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenskiihtyisivät
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesenskiihdyYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenskiihtyköön
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenskiihtykäämmeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesenskiihtykää
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenskiihtyköötYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenskiihtynen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesenskiihtynetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenskiihtynee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenskiihtynemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesenskiihtynette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenskiihtynevät