| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| Monikko | lasilliset | Genetiivi | lasillisen |
| Monikon genetiivi | lasillisten | Monikon genetiivi | lasillisien |
| Partitiivi | lasillista | Monikon partitiivi | lasillisia |
| Inessiivi | lasillisessa | Monikon inessiivi | lasillisissa |
| Elatiivi | lasillisesta | Monikon elatiivi | lasillisista |
| Illatiivi | lasilliseen | Monikon illatiivi | lasillisiin |
| Adessiivi | lasillisella | Monikon adessiivi | lasillisilla |
| Ablatiivi | lasilliselta | Monikon ablatiivi | lasillisilta |
| Allatiivi | lasilliselle | Monikon allatiivi | lasillisille |
| Essiivi | lasillisena | Monikon essiivi | lasillisina |
| Translatiivi | lasilliseksi | Monikon translatiivi | lasillisiksi |
| Monikon instruktiivi | lasillisin | Abessiivi | lasillisetta |
| Monikon abessiivi | lasillisitta | Monikon akkusatiivi | lasilliset |