| Monikko | vuorikiipeilyt | Genetiivi | vuorikiipeilyn |
| Monikon genetiivi | vuorikiipeilyjen | Monikon genetiivi | vuorikiipeilyiden |
| Monikon genetiivi | vuorikiipeilyitten | Partitiivi | vuorikiipeilyä |
| Monikon partitiivi | vuorikiipeilyjä | Monikon partitiivi | vuorikiipeilyitä |
| Inessiivi | vuorikiipeilyssä | Monikon inessiivi | vuorikiipeilyissä |
| Elatiivi | vuorikiipeilystä | Monikon elatiivi | vuorikiipeilyistä |
| Illatiivi | vuorikiipeilyyn | Monikon illatiivi | vuorikiipeilyihin |
| Adessiivi | vuorikiipeilyllä | Monikon adessiivi | vuorikiipeilyillä |
| Ablatiivi | vuorikiipeilyltä | Monikon ablatiivi | vuorikiipeilyiltä |
| Allatiivi | vuorikiipeilylle | Monikon allatiivi | vuorikiipeilyille |
| Essiivi | vuorikiipeilynä | Monikon essiivi | vuorikiipeilyinä |
| Translatiivi | vuorikiipeilyksi | Monikon translatiivi | vuorikiipeilyiksi |
| Monikon instruktiivi | vuorikiipeilyin | Abessiivi | vuorikiipeilyttä |
| Monikon abessiivi | vuorikiipeilyittä | Monikon akkusatiivi | vuorikiipeilyt |