| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | äännyn | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | äännyt |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | ääntyy | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | äännymme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | äännytte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | ääntyvät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | äännyin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | äännyit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | ääntyi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | äännyimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | äännyitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | ääntyivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | ääntyisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | ääntyisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | ääntyisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | ääntyisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | ääntyisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | ääntyisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | äänny | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | ääntyköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | ääntykäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | ääntykää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | ääntykööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | ääntynen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | ääntynet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | ääntynee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | ääntynemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | ääntynette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | ääntynevät | | |