Sanakirja.org
Dark Mode
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Käännöksiä ei löytynyt valitulle kohdekielelle.
Tarkoititko
ahdas
?
Samankaltaisia sanoja
ahtautumat
ahtautune
ahtautunee
ahtautuneet
ahtautunen
ahtautunet
ahtautunette
ahtautunevat
ahtautuu
ahtautuvat
ahteen
ahteet
ahtoutunet
ahtoutunut
ajautunut
Taivutusmuodot
Monikko
ahtautuneet
Monikko
ahtautuneeni
Monikko
ahtautuneesi
Monikko
ahtautuneemme
Monikko
ahtautuneenne
Monikko
ahtautuneensa
Genetiivi
ahtautuneen
Genetiivi
ahtautuneeni
Genetiivi
ahtautuneesi
Genetiivi
ahtautuneemme
Genetiivi
ahtautuneenne
Genetiivi
ahtautuneensa
Monikon genetiivi
ahtautuneiden
Monikon genetiivi
ahtautuneitten
Monikon genetiivi
ahtautuneideni
Monikon genetiivi
ahtautuneitteni
Monikon genetiivi
ahtautuneidesi
Monikon genetiivi
ahtautuneittesi
Monikon genetiivi
ahtautuneidemme
Monikon genetiivi
ahtautuneittemme
Monikon genetiivi
ahtautuneidenne
Monikon genetiivi
ahtautuneittenne
Monikon genetiivi
ahtautuneidensa
Monikon genetiivi
ahtautuneittensa
Partitiivi
ahtautunutta
Partitiivi
ahtautunuttani
Partitiivi
ahtautunuttasi
Partitiivi
ahtautunuttamme
Partitiivi
ahtautunuttanne
Partitiivi
ahtautunuttaan
Partitiivi
ahtautunuttansa
Monikon partitiivi
ahtautuneita
Monikon partitiivi
ahtautuneitani
Monikon partitiivi
ahtautuneitasi
Monikon partitiivi
ahtautuneitamme
Monikon partitiivi
ahtautuneitanne
Monikon partitiivi
ahtautuneitaan
Monikon partitiivi
ahtautuneitansa
Inessiivi
ahtautuneessa
Inessiivi
ahtautuneessani
Inessiivi
ahtautuneessasi
Inessiivi
ahtautuneessamme
Inessiivi
ahtautuneessanne
Inessiivi
ahtautuneessaan
Inessiivi
ahtautuneessansa
Monikon inessiivi
ahtautuneissa
Monikon inessiivi
ahtautuneissani
Monikon inessiivi
ahtautuneissasi
Monikon inessiivi
ahtautuneissamme
Monikon inessiivi
ahtautuneissanne
Monikon inessiivi
ahtautuneissaan
Monikon inessiivi
ahtautuneissansa
Elatiivi
ahtautuneesta
Elatiivi
ahtautuneestani
Elatiivi
ahtautuneestasi
Elatiivi
ahtautuneestamme
Elatiivi
ahtautuneestanne
Elatiivi
ahtautuneestaan
Elatiivi
ahtautuneestansa
Monikon elatiivi
ahtautuneista
Monikon elatiivi
ahtautuneistani
Monikon elatiivi
ahtautuneistasi
Monikon elatiivi
ahtautuneistamme
Monikon elatiivi
ahtautuneistanne
Monikon elatiivi
ahtautuneistaan
Monikon elatiivi
ahtautuneistansa
Illatiivi
ahtautuneeseen
Illatiivi
ahtautuneeseeni
Illatiivi
ahtautuneeseesi
Illatiivi
ahtautuneeseemme
Illatiivi
ahtautuneeseenne
Illatiivi
ahtautuneeseensa
Monikon illatiivi
ahtautuneisiin
Monikon illatiivi
ahtautuneihin
Monikon illatiivi
ahtautuneisiini
Monikon illatiivi
ahtautuneihini
Monikon illatiivi
ahtautuneisiisi
Monikon illatiivi
ahtautuneihisi
Monikon illatiivi
ahtautuneisiimme
Monikon illatiivi
ahtautuneihimme
Monikon illatiivi
ahtautuneisiinne
Monikon illatiivi
ahtautuneihinne
Monikon illatiivi
ahtautuneisiinsa
Monikon illatiivi
ahtautuneihinsa
Adessiivi
ahtautuneella
Adessiivi
ahtautuneellani
Adessiivi
ahtautuneellasi
Adessiivi
ahtautuneellamme
Adessiivi
ahtautuneellanne
Adessiivi
ahtautuneellaan
Adessiivi
ahtautuneellansa
Monikon adessiivi
ahtautuneilla
Monikon adessiivi
ahtautuneillani
Monikon adessiivi
ahtautuneillasi
Monikon adessiivi
ahtautuneillamme
Monikon adessiivi
ahtautuneillanne
Monikon adessiivi
ahtautuneillaan
Monikon adessiivi
ahtautuneillansa
Ablatiivi
ahtautuneelta
Ablatiivi
ahtautuneeltani
Ablatiivi
ahtautuneeltasi
Ablatiivi
ahtautuneeltamme
Ablatiivi
ahtautuneeltanne
Ablatiivi
ahtautuneeltaan
Ablatiivi
ahtautuneeltansa
Monikon ablatiivi
ahtautuneilta
Monikon ablatiivi
ahtautuneiltani
Monikon ablatiivi
ahtautuneiltasi
Monikon ablatiivi
ahtautuneiltamme
Monikon ablatiivi
ahtautuneiltanne
Monikon ablatiivi
ahtautuneiltaan
Monikon ablatiivi
ahtautuneiltansa
Allatiivi
ahtautuneelle
Allatiivi
ahtautuneelleni
Allatiivi
ahtautuneellesi
Allatiivi
ahtautuneellemme
Allatiivi
ahtautuneellenne
Allatiivi
ahtautuneelleen
Allatiivi
ahtautuneellensa
Monikon allatiivi
ahtautuneille
Monikon allatiivi
ahtautuneilleni
Monikon allatiivi
ahtautuneillesi
Monikon allatiivi
ahtautuneillemme
Monikon allatiivi
ahtautuneillenne
Monikon allatiivi
ahtautuneilleen
Monikon allatiivi
ahtautuneillensa
Essiivi
ahtautuneena
Essiivi
ahtautuneenani
Essiivi
ahtautuneenasi
Essiivi
ahtautuneenamme
Essiivi
ahtautuneenanne
Essiivi
ahtautuneenaan
Essiivi
ahtautuneenansa
Monikon essiivi
ahtautuneina
Monikon essiivi
ahtautuneinani
Monikon essiivi
ahtautuneinasi
Monikon essiivi
ahtautuneinamme
Monikon essiivi
ahtautuneinanne
Monikon essiivi
ahtautuneinaan
Monikon essiivi
ahtautuneinansa
Translatiivi
ahtautuneeksi
Translatiivi
ahtautuneekseni
Translatiivi
ahtautuneeksesi
Translatiivi
ahtautuneeksemme
Translatiivi
ahtautuneeksenne
Translatiivi
ahtautuneekseen
Translatiivi
ahtautuneeksensa
Monikon translatiivi
ahtautuneiksi
Monikon translatiivi
ahtautuneikseni
Monikon translatiivi
ahtautuneiksesi
Monikon translatiivi
ahtautuneiksemme
Monikon translatiivi
ahtautuneiksenne
Monikon translatiivi
ahtautuneikseen
Monikon translatiivi
ahtautuneiksensa
Monikon instruktiivi
ahtautunein
Abessiivi
ahtautuneetta
Abessiivi
ahtautuneettani
Abessiivi
ahtautuneettasi
Abessiivi
ahtautuneettamme
Abessiivi
ahtautuneettanne
Abessiivi
ahtautuneettaan
Abessiivi
ahtautuneettansa
Monikon abessiivi
ahtautuneitta
Monikon abessiivi
ahtautuneittani
Monikon abessiivi
ahtautuneittasi
Monikon abessiivi
ahtautuneittamme
Monikon abessiivi
ahtautuneittanne
Monikon abessiivi
ahtautuneittaan
Monikon abessiivi
ahtautuneittansa
Monikon komitatiivi
ahtautuneine
Monikon komitatiivi
ahtautuneineni
Monikon komitatiivi
ahtautuneinesi
Monikon komitatiivi
ahtautuneinemme
Monikon komitatiivi
ahtautuneinenne
Monikon komitatiivi
ahtautuneineen
Monikon komitatiivi
ahtautuneinensa
Monikon akkusatiivi
ahtautuneet
Monikon akkusatiivi
ahtautuneeni
Monikon akkusatiivi
ahtautuneesi
Monikon akkusatiivi
ahtautuneemme
Monikon akkusatiivi
ahtautuneenne
Monikon akkusatiivi
ahtautuneensa
Akkusatiivi
ahtautuneeni
Akkusatiivi
ahtautuneesi
Akkusatiivi
ahtautuneemme
Akkusatiivi
ahtautuneenne
Akkusatiivi
ahtautuneensa
Luokat
Verbit