| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | kaanittaret | Genetiivi | kaanittaren |
| Monikon genetiivi | kaanittarien | Monikon genetiivi | kaanitarten |
| Partitiivi | kaanitarta | Monikon partitiivi | kaanittaria |
| Inessiivi | kaanittaressa | Monikon inessiivi | kaanittarissa |
| Elatiivi | kaanittaresta | Monikon elatiivi | kaanittarista |
| Illatiivi | kaanittareen | Monikon illatiivi | kaanittariin |
| Adessiivi | kaanittarella | Monikon adessiivi | kaanittarilla |
| Ablatiivi | kaanittarelta | Monikon ablatiivi | kaanittarilta |
| Allatiivi | kaanittarelle | Monikon allatiivi | kaanittarille |
| Essiivi | kaanittarena | Monikon essiivi | kaanittarina |
| Translatiivi | kaanittareksi | Monikon translatiivi | kaanittariksi |
| Monikon instruktiivi | kaanittarin | Abessiivi | kaanittaretta |
| Monikon abessiivi | kaanittaritta | Monikon akkusatiivi | kaanittaret |