| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | harmaasorsat | Genetiivi | harmaasorsan |
| Monikon genetiivi | harmaasorsien | Partitiivi | harmaasorsaa |
| Monikon partitiivi | harmaasorsia | Inessiivi | harmaasorsassa |
| Monikon inessiivi | harmaasorsissa | Elatiivi | harmaasorsasta |
| Monikon elatiivi | harmaasorsista | Illatiivi | harmaasorsaan |
| Monikon illatiivi | harmaasorsiin | Adessiivi | harmaasorsalla |
| Monikon adessiivi | harmaasorsilla | Ablatiivi | harmaasorsalta |
| Monikon ablatiivi | harmaasorsilta | Allatiivi | harmaasorsalle |
| Monikon allatiivi | harmaasorsille | Essiivi | harmaasorsana |
| Monikon essiivi | harmaasorsina | Translatiivi | harmaasorsaksi |
| Monikon translatiivi | harmaasorsiksi | Monikon instruktiivi | harmaasorsin |
| Abessiivi | harmaasorsatta | Monikon abessiivi | harmaasorsitta |
| Monikon akkusatiivi | harmaasorsat |