| Käännös | |
|---|---|
| 1. | stierhaai {m} |
| Monikko | härkähait | Genetiivi | härkähain |
| Monikon genetiivi | härkähaiden | Monikon genetiivi | härkähaitten |
| Partitiivi | härkähaita | Monikon partitiivi | härkähaita |
| Inessiivi | härkähaissa | Monikon inessiivi | härkähaissa |
| Elatiivi | härkähaista | Monikon elatiivi | härkähaista |
| Illatiivi | härkähaihin | Monikon illatiivi | härkähaihin |
| Adessiivi | härkähailla | Monikon adessiivi | härkähailla |
| Ablatiivi | härkähailta | Monikon ablatiivi | härkähailta |
| Allatiivi | härkähaille | Monikon allatiivi | härkähaille |
| Essiivi | härkähaina | Monikon essiivi | härkähaina |
| Translatiivi | härkähaiksi | Monikon translatiivi | härkähaiksi |
| Monikon instruktiivi | härkähain | Abessiivi | härkähaitta |
| Monikon abessiivi | härkähaitta | Monikon akkusatiivi | härkähait |