Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

  • Tuntematon aksentti:
    • IPA: /ˈɑːvistɑː(ʔ)/
    • IPA: /ɑː.vis.tɑː/
KieliKäännökset
bulgariaгадая (gadája), предвиждам, предугаждам
englantianticipate, foresee, guess, divine
espanjapronosticar, prever, presentir, augurar, intuir
esperantoantaŭvidi
hollantivoorzien
italiaprevedere, indovinare
japani予想する (よそうする, yosō suru / yosō-suru), 感じる (かんじる,kanjiru / kanjiru), 予感する, 予見する (よけんする, yoken suru), 予測する (よそくする, yosoku suru), 予知する (よちする, yochi suru), 見越す (mikosu)
latinadivinō, prospicio
norjaforutse
portugaliadivinhar, prever, prognosticar
puolaprzewidywać
ranskadeviner, pressentir, prévoir, s'attendre à, attendre, anticiper
ruotsiförutse, ana
saksaahnen, vorhersehen, voraussehen, riechen, spüren
tanskaforudse
turkkisezmek
tšekkipředvídat
venäjäпредсказывать (predskazyvat), предвидеть (predvidet), предвосхищать (predvoshištšat), предсказать (predskazat), предвосхитить (predvoshitit), предусматривать (predusmatrivat), предусмотреть (predusmotret)

Määritelmät

Verbi

  1. uskoa jnk tulevan tapahtumiseen saaden ennalta siitä vihiä mutta ei selkeitä todisteita

Esimerkit

  • Eläimillä on kyky aavistaa vaara ennen ihmistä.

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensaavistanYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensaavistat
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensaavistammeMonikon toisen persoonan indikatiivin preesensaavistatte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensaavistavatYksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiaavistin
Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektiaavistitYksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiaavisti
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiaavistimmeMonikon toisen persoonan indikatiivin imperfektiaavistitte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiaavistivatYksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensaavistaisin
Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesensaavistaisitYksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensaavistaisi
Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensaavistaisimmeMonikon toisen persoonan konditionaalin preesensaavistaisitte
Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensaavistaisivatYksikön toisen persoonan imperatiivin preesensaavista
Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensaavistakoonMonikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensaavistakaamme
Monikon toisen persoonan imperatiivin preesensaavistakaaMonikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensaavistakoot
Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensaavistanenYksikön toisen persoonan potentiaalin preesensaavistanet
Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensaavistaneeMonikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensaavistanemme
Monikon toisen persoonan potentiaalin preesensaavistanetteMonikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensaavistanevat

Luokat