| Monikko | idunestoaineet | Genetiivi | idunestoaineen |
| Monikon genetiivi | idunestoaineiden | Monikon genetiivi | idunestoaineitten |
| Partitiivi | idunestoainetta | Monikon partitiivi | idunestoaineita |
| Inessiivi | idunestoaineessa | Monikon inessiivi | idunestoaineissa |
| Elatiivi | idunestoaineesta | Monikon elatiivi | idunestoaineista |
| Illatiivi | idunestoaineeseen | Monikon illatiivi | idunestoaineisiin |
| Monikon illatiivi | idunestoaineihin | Adessiivi | idunestoaineella |
| Monikon adessiivi | idunestoaineilla | Ablatiivi | idunestoaineelta |
| Monikon ablatiivi | idunestoaineilta | Allatiivi | idunestoaineelle |
| Monikon allatiivi | idunestoaineille | Essiivi | idunestoaineena |
| Monikon essiivi | idunestoaineina | Translatiivi | idunestoaineeksi |
| Monikon translatiivi | idunestoaineiksi | Monikon instruktiivi | idunestoainein |
| Abessiivi | idunestoaineetta | Monikon abessiivi | idunestoaineitta |
| Monikon akkusatiivi | idunestoaineet |