| Monikko | luusuat | Genetiivi | luusuan |
| Monikon genetiivi | luusuoiden | Monikon genetiivi | luusuoitten |
| Partitiivi | luusuaa | Monikon partitiivi | luusuoita |
| Inessiivi | luusuassa | Monikon inessiivi | luusuoissa |
| Elatiivi | luusuasta | Monikon elatiivi | luusuoista |
| Illatiivi | luusuaan | Monikon illatiivi | luusuoihin |
| Adessiivi | luusualla | Monikon adessiivi | luusuoilla |
| Ablatiivi | luusualta | Monikon ablatiivi | luusuoilta |
| Allatiivi | luusualle | Monikon allatiivi | luusuoille |
| Essiivi | luusuana | Monikon essiivi | luusuoina |
| Translatiivi | luusuaksi | Monikon translatiivi | luusuoiksi |
| Monikon instruktiivi | luusuoin | Abessiivi | luusuatta |
| Monikon abessiivi | luusuoitta | Monikon akkusatiivi | luusuat |