| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | agnosiat | Genetiivi | agnosian |
| Monikon genetiivi | agnosioiden | Monikon genetiivi | agnosioitten |
| Partitiivi | agnosiaa | Monikon partitiivi | agnosioita |
| Inessiivi | agnosiassa | Monikon inessiivi | agnosioissa |
| Elatiivi | agnosiasta | Monikon elatiivi | agnosioista |
| Illatiivi | agnosiaan | Monikon illatiivi | agnosioihin |
| Adessiivi | agnosialla | Monikon adessiivi | agnosioilla |
| Ablatiivi | agnosialta | Monikon ablatiivi | agnosioilta |
| Allatiivi | agnosialle | Monikon allatiivi | agnosioille |
| Essiivi | agnosiana | Monikon essiivi | agnosioina |
| Translatiivi | agnosiaksi | Monikon translatiivi | agnosioiksi |
| Monikon instruktiivi | agnosioin | Abessiivi | agnosiatta |
| Monikon abessiivi | agnosioitta | Monikon akkusatiivi | agnosiat |