Käännöksiä ei löytynyt valitulle kohdekielelle.
| Monikko | tahtotilat | Genetiivi | tahtotilan |
| Monikon genetiivi | tahtotilojen | Partitiivi | tahtotilaa |
| Monikon partitiivi | tahtotiloja | Inessiivi | tahtotilassa |
| Monikon inessiivi | tahtotiloissa | Elatiivi | tahtotilasta |
| Monikon elatiivi | tahtotiloista | Illatiivi | tahtotilaan |
| Monikon illatiivi | tahtotiloihin | Adessiivi | tahtotilalla |
| Monikon adessiivi | tahtotiloilla | Ablatiivi | tahtotilalta |
| Monikon ablatiivi | tahtotiloilta | Allatiivi | tahtotilalle |
| Monikon allatiivi | tahtotiloille | Essiivi | tahtotilana |
| Monikon essiivi | tahtotiloina | Translatiivi | tahtotilaksi |
| Monikon translatiivi | tahtotiloiksi | Monikon instruktiivi | tahtotiloin |
| Abessiivi | tahtotilatta | Monikon abessiivi | tahtotiloitta |
| Monikon akkusatiivi | tahtotilat |