| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | leiviskät | Genetiivi | leiviskän |
| Monikon genetiivi | leivisköiden | Monikon genetiivi | leivisköitten |
| Monikon genetiivi | leivisköjen | Partitiivi | leiviskää |
| Monikon partitiivi | leivisköitä | Monikon partitiivi | leivisköjä |
| Inessiivi | leiviskässä | Monikon inessiivi | leivisköissä |
| Elatiivi | leiviskästä | Monikon elatiivi | leivisköistä |
| Illatiivi | leiviskään | Monikon illatiivi | leivisköihin |
| Adessiivi | leiviskällä | Monikon adessiivi | leivisköillä |
| Ablatiivi | leiviskältä | Monikon ablatiivi | leivisköiltä |
| Allatiivi | leiviskälle | Monikon allatiivi | leivisköille |
| Essiivi | leiviskänä | Monikon essiivi | leivisköinä |
| Translatiivi | leiviskäksi | Monikon translatiivi | leivisköiksi |
| Monikon instruktiivi | leivisköin | Abessiivi | leiviskättä |
| Monikon abessiivi | leivisköittä | Monikon akkusatiivi | leiviskät |