| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | kanadalaiskaksikot | Genetiivi | kanadalaiskaksikon |
| Monikon genetiivi | kanadalaiskaksikkojen | Monikon genetiivi | kanadalaiskaksikoiden |
| Monikon genetiivi | kanadalaiskaksikoitten | Partitiivi | kanadalaiskaksikkoa |
| Monikon partitiivi | kanadalaiskaksikkoja | Monikon partitiivi | kanadalaiskaksikoita |
| Inessiivi | kanadalaiskaksikossa | Monikon inessiivi | kanadalaiskaksikoissa |
| Elatiivi | kanadalaiskaksikosta | Monikon elatiivi | kanadalaiskaksikoista |
| Illatiivi | kanadalaiskaksikkoon | Monikon illatiivi | kanadalaiskaksikkoihin |
| Monikon illatiivi | kanadalaiskaksikoihin | Adessiivi | kanadalaiskaksikolla |
| Monikon adessiivi | kanadalaiskaksikoilla | Ablatiivi | kanadalaiskaksikolta |
| Monikon ablatiivi | kanadalaiskaksikoilta | Allatiivi | kanadalaiskaksikolle |
| Monikon allatiivi | kanadalaiskaksikoille | Essiivi | kanadalaiskaksikkona |
| Monikon essiivi | kanadalaiskaksikkoina | Translatiivi | kanadalaiskaksikoksi |
| Monikon translatiivi | kanadalaiskaksikoiksi | Monikon instruktiivi | kanadalaiskaksikoin |
| Abessiivi | kanadalaiskaksikotta | Monikon abessiivi | kanadalaiskaksikoitta |
| Monikon akkusatiivi | kanadalaiskaksikot |