| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | maa-asemat | Genetiivi | maa-aseman |
| Monikon genetiivi | maa-asemien | Partitiivi | maa-asemaa |
| Monikon partitiivi | maa-asemia | Inessiivi | maa-asemassa |
| Monikon inessiivi | maa-asemissa | Elatiivi | maa-asemasta |
| Monikon elatiivi | maa-asemista | Illatiivi | maa-asemaan |
| Monikon illatiivi | maa-asemiin | Adessiivi | maa-asemalla |
| Monikon adessiivi | maa-asemilla | Ablatiivi | maa-asemalta |
| Monikon ablatiivi | maa-asemilta | Allatiivi | maa-asemalle |
| Monikon allatiivi | maa-asemille | Essiivi | maa-asemana |
| Monikon essiivi | maa-asemina | Translatiivi | maa-asemaksi |
| Monikon translatiivi | maa-asemiksi | Monikon instruktiivi | maa-asemin |
| Abessiivi | maa-asematta | Monikon abessiivi | maa-asemitta |
| Monikon akkusatiivi | maa-asemat |