| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | kollokviumit | Genetiivi | kollokviumin |
| Monikon genetiivi | kollokviumien | Partitiivi | kollokviumia |
| Monikon partitiivi | kollokviumeja | Inessiivi | kollokviumissa |
| Monikon inessiivi | kollokviumeissa | Elatiivi | kollokviumista |
| Monikon elatiivi | kollokviumeista | Illatiivi | kollokviumiin |
| Monikon illatiivi | kollokviumeihin | Adessiivi | kollokviumilla |
| Monikon adessiivi | kollokviumeilla | Ablatiivi | kollokviumilta |
| Monikon ablatiivi | kollokviumeilta | Allatiivi | kollokviumille |
| Monikon allatiivi | kollokviumeille | Essiivi | kollokviumina |
| Monikon essiivi | kollokviumeina | Translatiivi | kollokviumiksi |
| Monikon translatiivi | kollokviumeiksi | Monikon instruktiivi | kollokviumein |
| Abessiivi | kollokviumitta | Monikon abessiivi | kollokviumeitta |
| Monikon akkusatiivi | kollokviumit |