| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | valotun | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | valotut |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | valottuu | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | valotumme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | valotutte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | valottuvat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | valotuin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | valotuit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | valottui | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | valotuimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | valotuitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | valottuivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | valottuisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | valottuisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | valottuisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | valottuisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | valottuisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | valottuisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | valotu | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | valottukoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | valottukaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | valottukaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | valottukoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | valottunen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | valottunet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | valottunee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | valottunemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | valottunette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | valottunevat | | |