| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | halkean | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | halkeat |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | halkeaa | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | halkeamme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | halkeatte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | halkeavat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | halkesin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | halkesit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | halkesi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | halkesimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | halkesitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | halkesivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | halkeaisin | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | halkeisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | halkeaisit | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | halkeisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | halkeaisi | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | halkeisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | halkeaisimme | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | halkeisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | halkeaisitte | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | halkeisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | halkeaisivat | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | halkeisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | halkea | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | haljetkoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | haljetkaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | haljetkaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | haljetkoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | haljennen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | haljennet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | haljennee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | haljennemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | haljennette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | haljennevat | | |