| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | tiistai-illat | Genetiivi | tiistai-illan |
| Monikon genetiivi | tiistai-iltojen | Partitiivi | tiistai-iltaa |
| Monikon partitiivi | tiistai-iltoja | Inessiivi | tiistai-illassa |
| Monikon inessiivi | tiistai-illoissa | Elatiivi | tiistai-illasta |
| Monikon elatiivi | tiistai-illoista | Illatiivi | tiistai-iltaan |
| Monikon illatiivi | tiistai-iltoihin | Adessiivi | tiistai-illalla |
| Monikon adessiivi | tiistai-illoilla | Ablatiivi | tiistai-illalta |
| Monikon ablatiivi | tiistai-illoilta | Allatiivi | tiistai-illalle |
| Monikon allatiivi | tiistai-illoille | Essiivi | tiistai-iltana |
| Monikon essiivi | tiistai-iltoina | Translatiivi | tiistai-illaksi |
| Monikon translatiivi | tiistai-illoiksi | Monikon instruktiivi | tiistai-illoin |
| Abessiivi | tiistai-illatta | Monikon abessiivi | tiistai-illoitta |
| Monikon akkusatiivi | tiistai-illat |