| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | vyöarvot | Genetiivi | vyöarvon |
| Monikon genetiivi | vyöarvojen | Partitiivi | vyöarvoa |
| Monikon partitiivi | vyöarvoja | Inessiivi | vyöarvossa |
| Monikon inessiivi | vyöarvoissa | Elatiivi | vyöarvosta |
| Monikon elatiivi | vyöarvoista | Illatiivi | vyöarvoon |
| Monikon illatiivi | vyöarvoihin | Adessiivi | vyöarvolla |
| Monikon adessiivi | vyöarvoilla | Ablatiivi | vyöarvolta |
| Monikon ablatiivi | vyöarvoilta | Allatiivi | vyöarvolle |
| Monikon allatiivi | vyöarvoille | Essiivi | vyöarvona |
| Monikon essiivi | vyöarvoina | Translatiivi | vyöarvoksi |
| Monikon translatiivi | vyöarvoiksi | Monikon instruktiivi | vyöarvoin |
| Abessiivi | vyöarvotta | Monikon abessiivi | vyöarvoitta |
| Monikon akkusatiivi | vyöarvot |