| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Adjektiivit | |||
| 1. | arkikielessä | ||
| 2. | |||
| 3. | |||
| 4. | |||
| 5. | slangi | ||
| 6. | slangi, Australian englanti, brittienglanti | ||
| 7. | |||
| Muut/tuntemattomat | |||
| 8. | |||
| 9. | |||
| Monikko | rahattomat | Monikko | rahattomani |
| Monikko | rahattomasi | Monikko | rahattomamme |
| Monikko | rahattomanne | Monikko | rahattomansa |
| Genetiivi | rahattoman | Genetiivi | rahattomani |
| Genetiivi | rahattomasi | Genetiivi | rahattomamme |
| Genetiivi | rahattomanne | Genetiivi | rahattomansa |
| Monikon genetiivi | rahattomien | Monikon genetiivi | rahattomieni |
| Monikon genetiivi | rahattomiesi | Monikon genetiivi | rahattomiemme |
| Monikon genetiivi | rahattomienne | Monikon genetiivi | rahattomiensa |
| Partitiivi | rahatonta | Partitiivi | rahatontani |
| Partitiivi | rahatontasi | Partitiivi | rahatontamme |
| Partitiivi | rahatontanne | Partitiivi | rahatontaan |
| Partitiivi | rahatontansa | Monikon partitiivi | rahattomia |
| Monikon partitiivi | rahattomiani | Monikon partitiivi | rahattomiasi |
| Monikon partitiivi | rahattomiamme | Monikon partitiivi | rahattomianne |
| Monikon partitiivi | rahattomiaan | Monikon partitiivi | rahattomiansa |
| Inessiivi | rahattomassa | Inessiivi | rahattomassani |
| Inessiivi | rahattomassasi | Inessiivi | rahattomassamme |
| Inessiivi | rahattomassanne | Inessiivi | rahattomassaan |
| Inessiivi | rahattomassansa | Monikon inessiivi | rahattomissa |
| Monikon inessiivi | rahattomissani | Monikon inessiivi | rahattomissasi |
| Monikon inessiivi | rahattomissamme | Monikon inessiivi | rahattomissanne |
| Monikon inessiivi | rahattomissaan | Monikon inessiivi | rahattomissansa |
| Elatiivi | rahattomasta | Elatiivi | rahattomastani |
| Elatiivi | rahattomastasi | Elatiivi | rahattomastamme |
| Elatiivi | rahattomastanne | Elatiivi | rahattomastaan |
| Elatiivi | rahattomastansa | Monikon elatiivi | rahattomista |
| Monikon elatiivi | rahattomistani | Monikon elatiivi | rahattomistasi |
| Monikon elatiivi | rahattomistamme | Monikon elatiivi | rahattomistanne |
| Monikon elatiivi | rahattomistaan | Monikon elatiivi | rahattomistansa |
| Illatiivi | rahattomaan | Illatiivi | rahattomaani |
| Illatiivi | rahattomaasi | Illatiivi | rahattomaamme |
| Illatiivi | rahattomaanne | Illatiivi | rahattomaansa |
| Monikon illatiivi | rahattomiin | Monikon illatiivi | rahattomiini |
| Monikon illatiivi | rahattomiisi | Monikon illatiivi | rahattomiimme |
| Monikon illatiivi | rahattomiinne | Monikon illatiivi | rahattomiinsa |
| Adessiivi | rahattomalla | Adessiivi | rahattomallani |
| Adessiivi | rahattomallasi | Adessiivi | rahattomallamme |
| Adessiivi | rahattomallanne | Adessiivi | rahattomallaan |
| Adessiivi | rahattomallansa | Monikon adessiivi | rahattomilla |
| Monikon adessiivi | rahattomillani | Monikon adessiivi | rahattomillasi |
| Monikon adessiivi | rahattomillamme | Monikon adessiivi | rahattomillanne |
| Monikon adessiivi | rahattomillaan | Monikon adessiivi | rahattomillansa |
| Ablatiivi | rahattomalta | Ablatiivi | rahattomaltani |
| Ablatiivi | rahattomaltasi | Ablatiivi | rahattomaltamme |
| Ablatiivi | rahattomaltanne | Ablatiivi | rahattomaltaan |
| Ablatiivi | rahattomaltansa | Monikon ablatiivi | rahattomilta |
| Monikon ablatiivi | rahattomiltani | Monikon ablatiivi | rahattomiltasi |
| Monikon ablatiivi | rahattomiltamme | Monikon ablatiivi | rahattomiltanne |
| Monikon ablatiivi | rahattomiltaan | Monikon ablatiivi | rahattomiltansa |
| Allatiivi | rahattomalle | Allatiivi | rahattomalleni |
| Allatiivi | rahattomallesi | Allatiivi | rahattomallemme |
| Allatiivi | rahattomallenne | Allatiivi | rahattomalleen |
| Allatiivi | rahattomallensa | Monikon allatiivi | rahattomille |
| Monikon allatiivi | rahattomilleni | Monikon allatiivi | rahattomillesi |
| Monikon allatiivi | rahattomillemme | Monikon allatiivi | rahattomillenne |
| Monikon allatiivi | rahattomilleen | Monikon allatiivi | rahattomillensa |
| Essiivi | rahattomana | Essiivi | rahattomanani |
| Essiivi | rahattomanasi | Essiivi | rahattomanamme |
| Essiivi | rahattomananne | Essiivi | rahattomanaan |
| Essiivi | rahattomanansa | Monikon essiivi | rahattomina |
| Monikon essiivi | rahattominani | Monikon essiivi | rahattominasi |
| Monikon essiivi | rahattominamme | Monikon essiivi | rahattominanne |
| Monikon essiivi | rahattominaan | Monikon essiivi | rahattominansa |
| Translatiivi | rahattomaksi | Translatiivi | rahattomakseni |
| Translatiivi | rahattomaksesi | Translatiivi | rahattomaksemme |
| Translatiivi | rahattomaksenne | Translatiivi | rahattomakseen |
| Translatiivi | rahattomaksensa | Monikon translatiivi | rahattomiksi |
| Monikon translatiivi | rahattomikseni | Monikon translatiivi | rahattomiksesi |
| Monikon translatiivi | rahattomiksemme | Monikon translatiivi | rahattomiksenne |
| Monikon translatiivi | rahattomikseen | Monikon translatiivi | rahattomiksensa |
| Monikon instruktiivi | rahattomin | Abessiivi | rahattomatta |
| Abessiivi | rahattomattani | Abessiivi | rahattomattasi |
| Abessiivi | rahattomattamme | Abessiivi | rahattomattanne |
| Abessiivi | rahattomattaan | Abessiivi | rahattomattansa |
| Monikon abessiivi | rahattomitta | Monikon abessiivi | rahattomittani |
| Monikon abessiivi | rahattomittasi | Monikon abessiivi | rahattomittamme |
| Monikon abessiivi | rahattomittanne | Monikon abessiivi | rahattomittaan |
| Monikon abessiivi | rahattomittansa | Monikon komitatiivi | rahattomine |
| Monikon komitatiivi | rahattomineni | Monikon komitatiivi | rahattominesi |
| Monikon komitatiivi | rahattominemme | Monikon komitatiivi | rahattominenne |
| Monikon komitatiivi | rahattomineen | Monikon komitatiivi | rahattominensa |
| Komparatiivi | rahattomampi | Superlatiivi | rahattomin |
| Monikon akkusatiivi | rahattomat | Monikon akkusatiivi | rahattomani |
| Monikon akkusatiivi | rahattomasi | Monikon akkusatiivi | rahattomamme |
| Monikon akkusatiivi | rahattomanne | Monikon akkusatiivi | rahattomansa |
| Akkusatiivi | rahattomani | Akkusatiivi | rahattomasi |
| Akkusatiivi | rahattomamme | Akkusatiivi | rahattomanne |
| Akkusatiivi | rahattomansa |