| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kotoudun | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | kotoudut |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kotoutuu | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kotoudumme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | kotoudutte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kotoutuvat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kotouduin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kotouduit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kotoutui | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kotouduimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kotouduitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kotoutuivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kotoutuisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | kotoutuisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kotoutuisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kotoutuisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | kotoutuisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kotoutuisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | kotoudu | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kotoutukoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | kotoutukaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | kotoutukaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kotoutukoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kotoutunen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | kotoutunet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kotoutunee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kotoutunemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | kotoutunette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kotoutunevat | | |