| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | kiislaset | Genetiivi | kiislasen |
| Monikon genetiivi | kiislasten | Monikon genetiivi | kiislasien |
| Partitiivi | kiislasta | Monikon partitiivi | kiislasia |
| Inessiivi | kiislasessa | Monikon inessiivi | kiislasissa |
| Elatiivi | kiislasesta | Monikon elatiivi | kiislasista |
| Illatiivi | kiislaseen | Monikon illatiivi | kiislasiin |
| Adessiivi | kiislasella | Monikon adessiivi | kiislasilla |
| Ablatiivi | kiislaselta | Monikon ablatiivi | kiislasilta |
| Allatiivi | kiislaselle | Monikon allatiivi | kiislasille |
| Essiivi | kiislasena | Monikon essiivi | kiislasina |
| Translatiivi | kiislaseksi | Monikon translatiivi | kiislasiksi |
| Monikon instruktiivi | kiislasin | Abessiivi | kiislasetta |
| Monikon abessiivi | kiislasitta | Monikon akkusatiivi | kiislaset |