| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | häivyn | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | häivyt |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | häipyy | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | häivymme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | häivytte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | häipyvät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | häivyin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | häivyit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | häipyi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | häivyimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | häivyitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | häipyivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | häipyisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | häipyisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | häipyisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | häipyisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | häipyisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | häipyisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | häivy | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | häipyköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | häipykäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | häipykää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | häipykööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | häipynen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | häipynet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | häipynee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | häipynemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | häipynette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | häipynevät | | |