Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
englantispend lavishly, splurge, squander, put away, shell, blow
espanjacagar, derrochar, despilfarrar, malbaratar, farrear
hollantiverspillen, doorjagen, verkwanselen, verbrassen
italiasborsare
japani支払う (shiharau), 使い尽くす (tsukaitsukusu), 浪費する (rōhi-suru), 乱費する (らんぴする,, ranpi-suru)
latinahelluor
puolamarnować, zmarnować, marnotrawić, zmarnotrawić
ranskaclaquer, gaspiller, dilapider, gâcher, flamber, douiller
ruotsislösa
saksaverschwenden, vergeuden, prassen, verprassen, wegwerfen
turkkisaçmak
venäjäтранжирить (tranžirit), проматывать (promatyvat), разбазаривать (razbazarivat), растрачивать (rastratšivat), расточать (rastotšat), растратить (rastratit), тратить деньги (tratit dengi), промотать (promotat), разбазарить (razbazarit), расточить (rastotšit), транжи́рить (tranžírit), растранжи́рить (rastranžírit), продува́ть (produvát), проду́ть (prodút)

Määritelmät

Verbi

  1. käyttää rahaa suurimittaisesti (sanojan mukaan liikaa suhteessa hankintaan tai hankintoihin)

Esimerkit

  • Vaimoni törsäsi kaikki rahamme uusiin huonekaluihin.
  • Ei minulla ole sinunlaistesi kanssa aikaa törsättäväksi...

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenstörsäänYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenstörsäät
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesenstörsääMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenstörsäämme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesenstörsäätteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenstörsäävät
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektitörsäsinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektitörsäsit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektitörsäsiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektitörsäsimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektitörsäsitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektitörsäsivät
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenstörsäisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesenstörsäisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenstörsäisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenstörsäisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesenstörsäisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenstörsäisivät
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesenstörsääYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenstörsätköön
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenstörsätkäämmeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesenstörsätkää
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenstörsätköötYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenstörsännen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesenstörsännetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenstörsännee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenstörsännemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesenstörsännette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenstörsännevät