Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Taivutusmuodot

MonikkolaskostetutMonikkolaskostettuni
MonikkolaskostettusiMonikkolaskostettumme
MonikkolaskostettunneMonikkolaskostettunsa
GenetiivilaskostetunGenetiivilaskostettuni
GenetiivilaskostettusiGenetiivilaskostettumme
GenetiivilaskostettunneGenetiivilaskostettunsa
Monikon genetiivilaskostettujenMonikon genetiivilaskostettujeni
Monikon genetiivilaskostettujesiMonikon genetiivilaskostettujemme
Monikon genetiivilaskostettujenneMonikon genetiivilaskostettujensa
PartitiivilaskostettuaPartitiivilaskostettuani
PartitiivilaskostettuasiPartitiivilaskostettuamme
PartitiivilaskostettuannePartitiivilaskostettuaan
PartitiivilaskostettuansaMonikon partitiivilaskostettuja
Monikon partitiivilaskostettujaniMonikon partitiivilaskostettujasi
Monikon partitiivilaskostettujammeMonikon partitiivilaskostettujanne
Monikon partitiivilaskostettujaanMonikon partitiivilaskostettujansa
InessiivilaskostetussaInessiivilaskostetussani
InessiivilaskostetussasiInessiivilaskostetussamme
InessiivilaskostetussanneInessiivilaskostetussaan
InessiivilaskostetussansaMonikon inessiivilaskostetuissa
Monikon inessiivilaskostetuissaniMonikon inessiivilaskostetuissasi
Monikon inessiivilaskostetuissammeMonikon inessiivilaskostetuissanne
Monikon inessiivilaskostetuissaanMonikon inessiivilaskostetuissansa
ElatiivilaskostetustaElatiivilaskostetustani
ElatiivilaskostetustasiElatiivilaskostetustamme
ElatiivilaskostetustanneElatiivilaskostetustaan
ElatiivilaskostetustansaMonikon elatiivilaskostetuista
Monikon elatiivilaskostetuistaniMonikon elatiivilaskostetuistasi
Monikon elatiivilaskostetuistammeMonikon elatiivilaskostetuistanne
Monikon elatiivilaskostetuistaanMonikon elatiivilaskostetuistansa
IllatiivilaskostettuunIllatiivilaskostettuuni
IllatiivilaskostettuusiIllatiivilaskostettuumme
IllatiivilaskostettuunneIllatiivilaskostettuunsa
Monikon illatiivilaskostettuihinMonikon illatiivilaskostettuihini
Monikon illatiivilaskostettuihisiMonikon illatiivilaskostettuihimme
Monikon illatiivilaskostettuihinneMonikon illatiivilaskostettuihinsa
AdessiivilaskostetullaAdessiivilaskostetullani
AdessiivilaskostetullasiAdessiivilaskostetullamme
AdessiivilaskostetullanneAdessiivilaskostetullaan
AdessiivilaskostetullansaMonikon adessiivilaskostetuilla
Monikon adessiivilaskostetuillaniMonikon adessiivilaskostetuillasi
Monikon adessiivilaskostetuillammeMonikon adessiivilaskostetuillanne
Monikon adessiivilaskostetuillaanMonikon adessiivilaskostetuillansa
AblatiivilaskostetultaAblatiivilaskostetultani
AblatiivilaskostetultasiAblatiivilaskostetultamme
AblatiivilaskostetultanneAblatiivilaskostetultaan
AblatiivilaskostetultansaMonikon ablatiivilaskostetuilta
Monikon ablatiivilaskostetuiltaniMonikon ablatiivilaskostetuiltasi
Monikon ablatiivilaskostetuiltammeMonikon ablatiivilaskostetuiltanne
Monikon ablatiivilaskostetuiltaanMonikon ablatiivilaskostetuiltansa
AllatiivilaskostetulleAllatiivilaskostetulleni
AllatiivilaskostetullesiAllatiivilaskostetullemme
AllatiivilaskostetullenneAllatiivilaskostetulleen
AllatiivilaskostetullensaMonikon allatiivilaskostetuille
Monikon allatiivilaskostetuilleniMonikon allatiivilaskostetuillesi
Monikon allatiivilaskostetuillemmeMonikon allatiivilaskostetuillenne
Monikon allatiivilaskostetuilleenMonikon allatiivilaskostetuillensa
EssiivilaskostettunaEssiivilaskostettunani
EssiivilaskostettunasiEssiivilaskostettunamme
EssiivilaskostettunanneEssiivilaskostettunaan
EssiivilaskostettunansaMonikon essiivilaskostettuina
Monikon essiivilaskostettuinaniMonikon essiivilaskostettuinasi
Monikon essiivilaskostettuinammeMonikon essiivilaskostettuinanne
Monikon essiivilaskostettuinaanMonikon essiivilaskostettuinansa
TranslatiivilaskostetuksiTranslatiivilaskostetukseni
TranslatiivilaskostetuksesiTranslatiivilaskostetuksemme
TranslatiivilaskostetuksenneTranslatiivilaskostetukseen
TranslatiivilaskostetuksensaMonikon translatiivilaskostetuiksi
Monikon translatiivilaskostetuikseniMonikon translatiivilaskostetuiksesi
Monikon translatiivilaskostetuiksemmeMonikon translatiivilaskostetuiksenne
Monikon translatiivilaskostetuikseenMonikon translatiivilaskostetuiksensa
Monikon instruktiivilaskostetuinAbessiivilaskostetutta
AbessiivilaskostetuttaniAbessiivilaskostetuttasi
AbessiivilaskostetuttammeAbessiivilaskostetuttanne
AbessiivilaskostetuttaanAbessiivilaskostetuttansa
Monikon abessiivilaskostetuittaMonikon abessiivilaskostetuittani
Monikon abessiivilaskostetuittasiMonikon abessiivilaskostetuittamme
Monikon abessiivilaskostetuittanneMonikon abessiivilaskostetuittaan
Monikon abessiivilaskostetuittansaMonikon komitatiivilaskostettuine
Monikon komitatiivilaskostettuineniMonikon komitatiivilaskostettuinesi
Monikon komitatiivilaskostettuinemmeMonikon komitatiivilaskostettuinenne
Monikon komitatiivilaskostettuineenMonikon komitatiivilaskostettuinensa
Monikon akkusatiivilaskostetutMonikon akkusatiivilaskostettuni
Monikon akkusatiivilaskostettusiMonikon akkusatiivilaskostettumme
Monikon akkusatiivilaskostettunneMonikon akkusatiivilaskostettunsa
AkkusatiivilaskostettuniAkkusatiivilaskostettusi
AkkusatiivilaskostettummeAkkusatiivilaskostettunne
Akkusatiivilaskostettunsa