| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | lääketiede | |
| Monikko | luomikouristukset | Genetiivi | luomikouristuksen |
| Monikon genetiivi | luomikouristusten | Monikon genetiivi | luomikouristuksien |
| Partitiivi | luomikouristusta | Monikon partitiivi | luomikouristuksia |
| Inessiivi | luomikouristuksessa | Monikon inessiivi | luomikouristuksissa |
| Elatiivi | luomikouristuksesta | Monikon elatiivi | luomikouristuksista |
| Illatiivi | luomikouristukseen | Monikon illatiivi | luomikouristuksiin |
| Adessiivi | luomikouristuksella | Monikon adessiivi | luomikouristuksilla |
| Ablatiivi | luomikouristukselta | Monikon ablatiivi | luomikouristuksilta |
| Allatiivi | luomikouristukselle | Monikon allatiivi | luomikouristuksille |
| Essiivi | luomikouristuksena | Monikon essiivi | luomikouristuksina |
| Translatiivi | luomikouristukseksi | Monikon translatiivi | luomikouristuksiksi |
| Monikon instruktiivi | luomikouristuksin | Abessiivi | luomikouristuksetta |
| Monikon abessiivi | luomikouristuksitta | Monikon akkusatiivi | luomikouristukset |