| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | valtaistumiset | Genetiivi | valtaistumisen |
| Monikon genetiivi | valtaistumisten | Monikon genetiivi | valtaistumisien |
| Partitiivi | valtaistumista | Monikon partitiivi | valtaistumisia |
| Inessiivi | valtaistumisessa | Monikon inessiivi | valtaistumisissa |
| Elatiivi | valtaistumisesta | Monikon elatiivi | valtaistumisista |
| Illatiivi | valtaistumiseen | Monikon illatiivi | valtaistumisiin |
| Adessiivi | valtaistumisella | Monikon adessiivi | valtaistumisilla |
| Ablatiivi | valtaistumiselta | Monikon ablatiivi | valtaistumisilta |
| Allatiivi | valtaistumiselle | Monikon allatiivi | valtaistumisille |
| Essiivi | valtaistumisena | Monikon essiivi | valtaistumisina |
| Translatiivi | valtaistumiseksi | Monikon translatiivi | valtaistumisiksi |
| Monikon instruktiivi | valtaistumisin | Abessiivi | valtaistumisetta |
| Monikon abessiivi | valtaistumisitta | Monikon akkusatiivi | valtaistumiset |