Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

    • IPA: /ˈtɑipuɑ(ʔ)/
KäännösKontekstiÄäninäyte
Verbit
1.
2.
3.idiomaattinen
4.
5.
  • Ääntäminen
  • ÄäntäminenUS
6.
  • ÄäntäminenUS
7.
  • Ääntäminen
  • ÄäntäminenUS
8.kielioppi
9.
10.
  • ÄäntäminenUS
11.
12.
  • ÄäntäminenUS
13.kielioppi
Muut/tuntemattomat
14.
15.

Määritelmät

Verbi

  1. koukistua, käyristyä, vääntyä
  2. antaa myöten, suostua, myöntyä; alistua, nöyrtyä
  3. (kielitiede, sanoista) esiintyä eri muodoissa sen mukaan, missä asemassa ne ovat lauseessa

Esimerkit

  • Suomessa lähes kaikki verbit taipuvat säännöllisissä taivutusluokissa.
    • Almost all the Finnish verbs are conjugated in regular conjugations.
  • Adjektiivi eri ei taivu.
    • The adjective eri is not declinable / is indeclinable.

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenstaivunYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenstaivut
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesenstaipuuMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenstaivumme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesenstaivutteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenstaipuvat
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektitaivuinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektitaivuit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektitaipuiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektitaivuimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektitaivuitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektitaipuivat
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenstaipuisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesenstaipuisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenstaipuisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenstaipuisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesenstaipuisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenstaipuisivat
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesenstaivuYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenstaipukoon
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenstaipukaammeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesenstaipukaa
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenstaipukootYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenstaipunen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesenstaipunetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenstaipunee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenstaipunemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesenstaipunette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenstaipunevat

Luokat