| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | taivun | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | taivut |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | taipuu | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | taivumme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | taivutte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | taipuvat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | taivuin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | taivuit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | taipui | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | taivuimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | taivuitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | taipuivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | taipuisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | taipuisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | taipuisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | taipuisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | taipuisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | taipuisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | taivu | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | taipukoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | taipukaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | taipukaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | taipukoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | taipunen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | taipunet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | taipunee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | taipunemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | taipunette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | taipunevat | | |