| Kieli | Käännökset |
|---|
| bulgaria | съгласявам се, извивам се, съобразявам се, изви́вам се, изви́я се |
| englanti | become curved, change one's opinion due to external influence, give in, bend, yield, comply, submit, comply with, be inclined, be declinable, bow, buckle, sag, accede, conjugate |
| espanja | doblarse, cumplir, rendirse, acceder a, ceder, arquearse, ceder el paso |
| esperanto | cedi |
| hollanti | opgeven, prijsgeven, buigen, plooien, overgeven, toegeven, zwichten, zich onderwerpen |
| italia | curvarsi, concordare, cedere, arrendersi, adattarsi, piegarsi, sottomettersi, conformarsi, incurvarsi, dare la precedenza |
| japani | 曲がる (magaru), 守る (moru / mamoru / maboru / maburu), 従う (shitagau), 応じる (ōjiru), 譲る (yuzuru) |
| kreikka | κυρτώνω (kyrtóno), λυγίζω (lygízo) |
| latina | subeo, submitto, summitto |
| norja | gi etter, svikte |
| portugali | arquear, ceder, curvar-se, curvar, sucumbir, dobrar-se, entregar-se |
| puola | wygiąć się, ustępować, ustąpić |
| ranska | fléchir, courber, céder, respecter, acquiescer, se conformer, laisser passer, plier |
| ruotsi | ge upp, böja, kröka, böjas, krokna, ge med sig, bågna |
| saksa | aufgeben, nachgeben, biegen, sich biegen, sich verbiegen, gewähren, sich fügen, einwilligen, durchbiegen, einlenken, Platz machen, vorbeilassen |
| tanska | bue |
| turkki | bırakmak, sağlamak, kabullenmek, yol vermek, bükmek, pes etmek |
| tšekki | dát přednost, ohnout se |
| venäjä | изгибаться (izgibatsja), гнуться (gnutsja), сдаваться (sdavatsja), сдаться (sdatsja), уступать (ustupat), подчиняться (podtšinjatsja), подчиниться (podtšinitsja), покоряться (pokorjatsja), покориться (pokoritsja), поддаваться (poddavatsja), поддаться (poddatsja), гну́ться (gnútsja) |
| viro | muutuma |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | taivun | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | taivut |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | taipuu | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | taivumme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | taivutte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | taipuvat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | taivuin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | taivuit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | taipui | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | taivuimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | taivuitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | taipuivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | taipuisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | taipuisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | taipuisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | taipuisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | taipuisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | taipuisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | taivu | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | taipukoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | taipukaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | taipukaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | taipukoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | taipunen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | taipunet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | taipunee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | taipunemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | taipunette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | taipunevat | | |