| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | palankiinit | Genetiivi | palankiinin |
| Monikon genetiivi | palankiinien | Partitiivi | palankiinia |
| Monikon partitiivi | palankiineja | Inessiivi | palankiinissa |
| Monikon inessiivi | palankiineissa | Elatiivi | palankiinista |
| Monikon elatiivi | palankiineista | Illatiivi | palankiiniin |
| Monikon illatiivi | palankiineihin | Adessiivi | palankiinilla |
| Monikon adessiivi | palankiineilla | Ablatiivi | palankiinilta |
| Monikon ablatiivi | palankiineilta | Allatiivi | palankiinille |
| Monikon allatiivi | palankiineille | Essiivi | palankiinina |
| Monikon essiivi | palankiineina | Translatiivi | palankiiniksi |
| Monikon translatiivi | palankiineiksi | Monikon instruktiivi | palankiinein |
| Abessiivi | palankiinitta | Monikon abessiivi | palankiineitta |
| Monikon akkusatiivi | palankiinit |