| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| 1. | plaintif {m} | |
| 2. | râleur {m} | |
| Monikko | kitisijät | Genetiivi | kitisijän |
| Monikon genetiivi | kitisijien | Partitiivi | kitisijää |
| Monikon partitiivi | kitisijiä | Inessiivi | kitisijässä |
| Monikon inessiivi | kitisijissä | Elatiivi | kitisijästä |
| Monikon elatiivi | kitisijistä | Illatiivi | kitisijään |
| Monikon illatiivi | kitisijiin | Adessiivi | kitisijällä |
| Monikon adessiivi | kitisijillä | Ablatiivi | kitisijältä |
| Monikon ablatiivi | kitisijiltä | Allatiivi | kitisijälle |
| Monikon allatiivi | kitisijille | Essiivi | kitisijänä |
| Monikon essiivi | kitisijinä | Translatiivi | kitisijäksi |
| Monikon translatiivi | kitisijiksi | Monikon instruktiivi | kitisijin |
| Abessiivi | kitisijättä | Monikon abessiivi | kitisijittä |
| Monikon akkusatiivi | kitisijät |