| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | laihikset | Genetiivi | laihiksen |
| Monikon genetiivi | laihisten | Monikon genetiivi | laihiksien |
| Partitiivi | laihista | Monikon partitiivi | laihiksia |
| Inessiivi | laihiksessa | Monikon inessiivi | laihiksissa |
| Elatiivi | laihiksesta | Monikon elatiivi | laihiksista |
| Illatiivi | laihikseen | Monikon illatiivi | laihiksiin |
| Adessiivi | laihiksella | Monikon adessiivi | laihiksilla |
| Ablatiivi | laihikselta | Monikon ablatiivi | laihiksilta |
| Allatiivi | laihikselle | Monikon allatiivi | laihiksille |
| Essiivi | laihiksena | Monikon essiivi | laihiksina |
| Translatiivi | laihikseksi | Monikon translatiivi | laihiksiksi |
| Monikon instruktiivi | laihiksin | Abessiivi | laihiksetta |
| Monikon abessiivi | laihiksitta | Monikon akkusatiivi | laihikset |