| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | iskuvasarat | Genetiivi | iskuvasaran |
| Monikon genetiivi | iskuvasaroiden | Monikon genetiivi | iskuvasaroitten |
| Partitiivi | iskuvasaraa | Monikon partitiivi | iskuvasaroita |
| Inessiivi | iskuvasarassa | Monikon inessiivi | iskuvasaroissa |
| Elatiivi | iskuvasarasta | Monikon elatiivi | iskuvasaroista |
| Illatiivi | iskuvasaraan | Monikon illatiivi | iskuvasaroihin |
| Adessiivi | iskuvasaralla | Monikon adessiivi | iskuvasaroilla |
| Ablatiivi | iskuvasaralta | Monikon ablatiivi | iskuvasaroilta |
| Allatiivi | iskuvasaralle | Monikon allatiivi | iskuvasaroille |
| Essiivi | iskuvasarana | Monikon essiivi | iskuvasaroina |
| Translatiivi | iskuvasaraksi | Monikon translatiivi | iskuvasaroiksi |
| Monikon instruktiivi | iskuvasaroin | Abessiivi | iskuvasaratta |
| Monikon abessiivi | iskuvasaroitta | Monikon akkusatiivi | iskuvasarat |