| Käännös | |
|---|---|
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | tinaiset | Monikko | tinaiseni |
| Monikko | tinaisesi | Monikko | tinaisemme |
| Monikko | tinaisenne | Monikko | tinaisensa |
| Genetiivi | tinaisen | Genetiivi | tinaiseni |
| Genetiivi | tinaisesi | Genetiivi | tinaisemme |
| Genetiivi | tinaisenne | Genetiivi | tinaisensa |
| Monikon genetiivi | tinaisten | Monikon genetiivi | tinaisien |
| Monikon genetiivi | tinaisteni | Monikon genetiivi | tinaisieni |
| Monikon genetiivi | tinaistesi | Monikon genetiivi | tinaisiesi |
| Monikon genetiivi | tinaistemme | Monikon genetiivi | tinaisiemme |
| Monikon genetiivi | tinaistenne | Monikon genetiivi | tinaisienne |
| Monikon genetiivi | tinaistensa | Monikon genetiivi | tinaisiensa |
| Partitiivi | tinaista | Partitiivi | tinaistani |
| Partitiivi | tinaistasi | Partitiivi | tinaistamme |
| Partitiivi | tinaistanne | Partitiivi | tinaistaan |
| Partitiivi | tinaistansa | Monikon partitiivi | tinaisia |
| Monikon partitiivi | tinaisiani | Monikon partitiivi | tinaisiasi |
| Monikon partitiivi | tinaisiamme | Monikon partitiivi | tinaisianne |
| Monikon partitiivi | tinaisiaan | Monikon partitiivi | tinaisiansa |
| Inessiivi | tinaisessa | Inessiivi | tinaisessani |
| Inessiivi | tinaisessasi | Inessiivi | tinaisessamme |
| Inessiivi | tinaisessanne | Inessiivi | tinaisessaan |
| Inessiivi | tinaisessansa | Monikon inessiivi | tinaisissa |
| Monikon inessiivi | tinaisissani | Monikon inessiivi | tinaisissasi |
| Monikon inessiivi | tinaisissamme | Monikon inessiivi | tinaisissanne |
| Monikon inessiivi | tinaisissaan | Monikon inessiivi | tinaisissansa |
| Elatiivi | tinaisesta | Elatiivi | tinaisestani |
| Elatiivi | tinaisestasi | Elatiivi | tinaisestamme |
| Elatiivi | tinaisestanne | Elatiivi | tinaisestaan |
| Elatiivi | tinaisestansa | Monikon elatiivi | tinaisista |
| Monikon elatiivi | tinaisistani | Monikon elatiivi | tinaisistasi |
| Monikon elatiivi | tinaisistamme | Monikon elatiivi | tinaisistanne |
| Monikon elatiivi | tinaisistaan | Monikon elatiivi | tinaisistansa |
| Illatiivi | tinaiseen | Illatiivi | tinaiseeni |
| Illatiivi | tinaiseesi | Illatiivi | tinaiseemme |
| Illatiivi | tinaiseenne | Illatiivi | tinaiseensa |
| Monikon illatiivi | tinaisiin | Monikon illatiivi | tinaisiini |
| Monikon illatiivi | tinaisiisi | Monikon illatiivi | tinaisiimme |
| Monikon illatiivi | tinaisiinne | Monikon illatiivi | tinaisiinsa |
| Adessiivi | tinaisella | Adessiivi | tinaisellani |
| Adessiivi | tinaisellasi | Adessiivi | tinaisellamme |
| Adessiivi | tinaisellanne | Adessiivi | tinaisellaan |
| Adessiivi | tinaisellansa | Monikon adessiivi | tinaisilla |
| Monikon adessiivi | tinaisillani | Monikon adessiivi | tinaisillasi |
| Monikon adessiivi | tinaisillamme | Monikon adessiivi | tinaisillanne |
| Monikon adessiivi | tinaisillaan | Monikon adessiivi | tinaisillansa |
| Ablatiivi | tinaiselta | Ablatiivi | tinaiseltani |
| Ablatiivi | tinaiseltasi | Ablatiivi | tinaiseltamme |
| Ablatiivi | tinaiseltanne | Ablatiivi | tinaiseltaan |
| Ablatiivi | tinaiseltansa | Monikon ablatiivi | tinaisilta |
| Monikon ablatiivi | tinaisiltani | Monikon ablatiivi | tinaisiltasi |
| Monikon ablatiivi | tinaisiltamme | Monikon ablatiivi | tinaisiltanne |
| Monikon ablatiivi | tinaisiltaan | Monikon ablatiivi | tinaisiltansa |
| Allatiivi | tinaiselle | Allatiivi | tinaiselleni |
| Allatiivi | tinaisellesi | Allatiivi | tinaisellemme |
| Allatiivi | tinaisellenne | Allatiivi | tinaiselleen |
| Allatiivi | tinaisellensa | Monikon allatiivi | tinaisille |
| Monikon allatiivi | tinaisilleni | Monikon allatiivi | tinaisillesi |
| Monikon allatiivi | tinaisillemme | Monikon allatiivi | tinaisillenne |
| Monikon allatiivi | tinaisilleen | Monikon allatiivi | tinaisillensa |
| Essiivi | tinaisena | Essiivi | tinaisenani |
| Essiivi | tinaisenasi | Essiivi | tinaisenamme |
| Essiivi | tinaisenanne | Essiivi | tinaisenaan |
| Essiivi | tinaisenansa | Monikon essiivi | tinaisina |
| Monikon essiivi | tinaisinani | Monikon essiivi | tinaisinasi |
| Monikon essiivi | tinaisinamme | Monikon essiivi | tinaisinanne |
| Monikon essiivi | tinaisinaan | Monikon essiivi | tinaisinansa |
| Translatiivi | tinaiseksi | Translatiivi | tinaisekseni |
| Translatiivi | tinaiseksesi | Translatiivi | tinaiseksemme |
| Translatiivi | tinaiseksenne | Translatiivi | tinaisekseen |
| Translatiivi | tinaiseksensa | Monikon translatiivi | tinaisiksi |
| Monikon translatiivi | tinaisikseni | Monikon translatiivi | tinaisiksesi |
| Monikon translatiivi | tinaisiksemme | Monikon translatiivi | tinaisiksenne |
| Monikon translatiivi | tinaisikseen | Monikon translatiivi | tinaisiksensa |
| Monikon instruktiivi | tinaisin | Abessiivi | tinaisetta |
| Abessiivi | tinaisettani | Abessiivi | tinaisettasi |
| Abessiivi | tinaisettamme | Abessiivi | tinaisettanne |
| Abessiivi | tinaisettaan | Abessiivi | tinaisettansa |
| Monikon abessiivi | tinaisitta | Monikon abessiivi | tinaisittani |
| Monikon abessiivi | tinaisittasi | Monikon abessiivi | tinaisittamme |
| Monikon abessiivi | tinaisittanne | Monikon abessiivi | tinaisittaan |
| Monikon abessiivi | tinaisittansa | Monikon komitatiivi | tinaisine |
| Monikon komitatiivi | tinaisineni | Monikon komitatiivi | tinaisinesi |
| Monikon komitatiivi | tinaisinemme | Monikon komitatiivi | tinaisinenne |
| Monikon komitatiivi | tinaisineen | Monikon komitatiivi | tinaisinensa |
| Monikon akkusatiivi | tinaiset | Monikon akkusatiivi | tinaiseni |
| Monikon akkusatiivi | tinaisesi | Monikon akkusatiivi | tinaisemme |
| Monikon akkusatiivi | tinaisenne | Monikon akkusatiivi | tinaisensa |
| Akkusatiivi | tinaiseni | Akkusatiivi | tinaisesi |
| Akkusatiivi | tinaisemme | Akkusatiivi | tinaisenne |
| Akkusatiivi | tinaisensa |