| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | harvinainen | |
| Monikko | fillumenistit | Genetiivi | fillumenistin |
| Monikon genetiivi | fillumenistien | Partitiivi | fillumenistiä |
| Monikon partitiivi | fillumenistejä | Inessiivi | fillumenistissä |
| Monikon inessiivi | fillumenisteissä | Elatiivi | fillumenististä |
| Monikon elatiivi | fillumenisteistä | Illatiivi | fillumenistiin |
| Monikon illatiivi | fillumenisteihin | Adessiivi | fillumenistillä |
| Monikon adessiivi | fillumenisteillä | Ablatiivi | fillumenistiltä |
| Monikon ablatiivi | fillumenisteiltä | Allatiivi | fillumenistille |
| Monikon allatiivi | fillumenisteille | Essiivi | fillumenistinä |
| Monikon essiivi | fillumenisteinä | Translatiivi | fillumenistiksi |
| Monikon translatiivi | fillumenisteiksi | Monikon instruktiivi | fillumenistein |
| Abessiivi | fillumenistittä | Monikon abessiivi | fillumenisteittä |
| Monikon akkusatiivi | fillumenistit |