Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.
2.

Taivutusmuodot

MonikkoerikoistuneetMonikkoerikoistuneeni
MonikkoerikoistuneesiMonikkoerikoistuneemme
MonikkoerikoistuneenneMonikkoerikoistuneensa
GenetiivierikoistuneenGenetiivierikoistuneeni
GenetiivierikoistuneesiGenetiivierikoistuneemme
GenetiivierikoistuneenneGenetiivierikoistuneensa
Monikon genetiivierikoistuneidenMonikon genetiivierikoistuneitten
Monikon genetiivierikoistuneideniMonikon genetiivierikoistuneitteni
Monikon genetiivierikoistuneidesiMonikon genetiivierikoistuneittesi
Monikon genetiivierikoistuneidemmeMonikon genetiivierikoistuneittemme
Monikon genetiivierikoistuneidenneMonikon genetiivierikoistuneittenne
Monikon genetiivierikoistuneidensaMonikon genetiivierikoistuneittensa
PartitiivierikoistunuttaPartitiivierikoistunuttani
PartitiivierikoistunuttasiPartitiivierikoistunuttamme
PartitiivierikoistunuttannePartitiivierikoistunuttaan
PartitiivierikoistunuttansaMonikon partitiivierikoistuneita
Monikon partitiivierikoistuneitaniMonikon partitiivierikoistuneitasi
Monikon partitiivierikoistuneitammeMonikon partitiivierikoistuneitanne
Monikon partitiivierikoistuneitaanMonikon partitiivierikoistuneitansa
InessiivierikoistuneessaInessiivierikoistuneessani
InessiivierikoistuneessasiInessiivierikoistuneessamme
InessiivierikoistuneessanneInessiivierikoistuneessaan
InessiivierikoistuneessansaMonikon inessiivierikoistuneissa
Monikon inessiivierikoistuneissaniMonikon inessiivierikoistuneissasi
Monikon inessiivierikoistuneissammeMonikon inessiivierikoistuneissanne
Monikon inessiivierikoistuneissaanMonikon inessiivierikoistuneissansa
ElatiivierikoistuneestaElatiivierikoistuneestani
ElatiivierikoistuneestasiElatiivierikoistuneestamme
ElatiivierikoistuneestanneElatiivierikoistuneestaan
ElatiivierikoistuneestansaMonikon elatiivierikoistuneista
Monikon elatiivierikoistuneistaniMonikon elatiivierikoistuneistasi
Monikon elatiivierikoistuneistammeMonikon elatiivierikoistuneistanne
Monikon elatiivierikoistuneistaanMonikon elatiivierikoistuneistansa
IllatiivierikoistuneeseenIllatiivierikoistuneeseeni
IllatiivierikoistuneeseesiIllatiivierikoistuneeseemme
IllatiivierikoistuneeseenneIllatiivierikoistuneeseensa
Monikon illatiivierikoistuneisiinMonikon illatiivierikoistuneihin
Monikon illatiivierikoistuneisiiniMonikon illatiivierikoistuneihini
Monikon illatiivierikoistuneisiisiMonikon illatiivierikoistuneihisi
Monikon illatiivierikoistuneisiimmeMonikon illatiivierikoistuneihimme
Monikon illatiivierikoistuneisiinneMonikon illatiivierikoistuneihinne
Monikon illatiivierikoistuneisiinsaMonikon illatiivierikoistuneihinsa
AdessiivierikoistuneellaAdessiivierikoistuneellani
AdessiivierikoistuneellasiAdessiivierikoistuneellamme
AdessiivierikoistuneellanneAdessiivierikoistuneellaan
AdessiivierikoistuneellansaMonikon adessiivierikoistuneilla
Monikon adessiivierikoistuneillaniMonikon adessiivierikoistuneillasi
Monikon adessiivierikoistuneillammeMonikon adessiivierikoistuneillanne
Monikon adessiivierikoistuneillaanMonikon adessiivierikoistuneillansa
AblatiivierikoistuneeltaAblatiivierikoistuneeltani
AblatiivierikoistuneeltasiAblatiivierikoistuneeltamme
AblatiivierikoistuneeltanneAblatiivierikoistuneeltaan
AblatiivierikoistuneeltansaMonikon ablatiivierikoistuneilta
Monikon ablatiivierikoistuneiltaniMonikon ablatiivierikoistuneiltasi
Monikon ablatiivierikoistuneiltammeMonikon ablatiivierikoistuneiltanne
Monikon ablatiivierikoistuneiltaanMonikon ablatiivierikoistuneiltansa
AllatiivierikoistuneelleAllatiivierikoistuneelleni
AllatiivierikoistuneellesiAllatiivierikoistuneellemme
AllatiivierikoistuneellenneAllatiivierikoistuneelleen
AllatiivierikoistuneellensaMonikon allatiivierikoistuneille
Monikon allatiivierikoistuneilleniMonikon allatiivierikoistuneillesi
Monikon allatiivierikoistuneillemmeMonikon allatiivierikoistuneillenne
Monikon allatiivierikoistuneilleenMonikon allatiivierikoistuneillensa
EssiivierikoistuneenaEssiivierikoistuneenani
EssiivierikoistuneenasiEssiivierikoistuneenamme
EssiivierikoistuneenanneEssiivierikoistuneenaan
EssiivierikoistuneenansaMonikon essiivierikoistuneina
Monikon essiivierikoistuneinaniMonikon essiivierikoistuneinasi
Monikon essiivierikoistuneinammeMonikon essiivierikoistuneinanne
Monikon essiivierikoistuneinaanMonikon essiivierikoistuneinansa
TranslatiivierikoistuneeksiTranslatiivierikoistuneekseni
TranslatiivierikoistuneeksesiTranslatiivierikoistuneeksemme
TranslatiivierikoistuneeksenneTranslatiivierikoistuneekseen
TranslatiivierikoistuneeksensaMonikon translatiivierikoistuneiksi
Monikon translatiivierikoistuneikseniMonikon translatiivierikoistuneiksesi
Monikon translatiivierikoistuneiksemmeMonikon translatiivierikoistuneiksenne
Monikon translatiivierikoistuneikseenMonikon translatiivierikoistuneiksensa
Monikon instruktiivierikoistuneinAbessiivierikoistuneetta
AbessiivierikoistuneettaniAbessiivierikoistuneettasi
AbessiivierikoistuneettammeAbessiivierikoistuneettanne
AbessiivierikoistuneettaanAbessiivierikoistuneettansa
Monikon abessiivierikoistuneittaMonikon abessiivierikoistuneittani
Monikon abessiivierikoistuneittasiMonikon abessiivierikoistuneittamme
Monikon abessiivierikoistuneittanneMonikon abessiivierikoistuneittaan
Monikon abessiivierikoistuneittansaMonikon komitatiivierikoistuneine
Monikon komitatiivierikoistuneineniMonikon komitatiivierikoistuneinesi
Monikon komitatiivierikoistuneinemmeMonikon komitatiivierikoistuneinenne
Monikon komitatiivierikoistuneineenMonikon komitatiivierikoistuneinensa
KomparatiivierikoistuneempiSuperlatiivierikoistunein
Monikon akkusatiivierikoistuneetMonikon akkusatiivierikoistuneeni
Monikon akkusatiivierikoistuneesiMonikon akkusatiivierikoistuneemme
Monikon akkusatiivierikoistuneenneMonikon akkusatiivierikoistuneensa
AkkusatiivierikoistuneeniAkkusatiivierikoistuneesi
AkkusatiivierikoistuneemmeAkkusatiivierikoistuneenne
Akkusatiivierikoistuneensa