| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | tappamiset | Genetiivi | tappamisen |
| Monikon genetiivi | tappamisten | Monikon genetiivi | tappamisien |
| Partitiivi | tappamista | Monikon partitiivi | tappamisia |
| Inessiivi | tappamisessa | Monikon inessiivi | tappamisissa |
| Elatiivi | tappamisesta | Monikon elatiivi | tappamisista |
| Illatiivi | tappamiseen | Monikon illatiivi | tappamisiin |
| Adessiivi | tappamisella | Monikon adessiivi | tappamisilla |
| Ablatiivi | tappamiselta | Monikon ablatiivi | tappamisilta |
| Allatiivi | tappamiselle | Monikon allatiivi | tappamisille |
| Essiivi | tappamisena | Monikon essiivi | tappamisina |
| Translatiivi | tappamiseksi | Monikon translatiivi | tappamisiksi |
| Monikon instruktiivi | tappamisin | Abessiivi | tappamisetta |
| Monikon abessiivi | tappamisitta | Monikon akkusatiivi | tappamiset |