| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| 5. | ||
| 6. | ||
| 7. | ||
| Monikko | kultaset | Genetiivi | kultasen |
| Monikon genetiivi | kultasten | Monikon genetiivi | kultasien |
| Partitiivi | kultasta | Monikon partitiivi | kultasia |
| Inessiivi | kultasessa | Monikon inessiivi | kultasissa |
| Elatiivi | kultasesta | Monikon elatiivi | kultasista |
| Illatiivi | kultaseen | Monikon illatiivi | kultasiin |
| Adessiivi | kultasella | Monikon adessiivi | kultasilla |
| Ablatiivi | kultaselta | Monikon ablatiivi | kultasilta |
| Allatiivi | kultaselle | Monikon allatiivi | kultasille |
| Essiivi | kultasena | Monikon essiivi | kultasina |
| Translatiivi | kultaseksi | Monikon translatiivi | kultasiksi |
| Monikon instruktiivi | kultasin | Abessiivi | kultasetta |
| Monikon abessiivi | kultasitta | Monikon akkusatiivi | kultaset |