| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | lapasorsat | Genetiivi | lapasorsan |
| Monikon genetiivi | lapasorsien | Partitiivi | lapasorsaa |
| Monikon partitiivi | lapasorsia | Inessiivi | lapasorsassa |
| Monikon inessiivi | lapasorsissa | Elatiivi | lapasorsasta |
| Monikon elatiivi | lapasorsista | Illatiivi | lapasorsaan |
| Monikon illatiivi | lapasorsiin | Adessiivi | lapasorsalla |
| Monikon adessiivi | lapasorsilla | Ablatiivi | lapasorsalta |
| Monikon ablatiivi | lapasorsilta | Allatiivi | lapasorsalle |
| Monikon allatiivi | lapasorsille | Essiivi | lapasorsana |
| Monikon essiivi | lapasorsina | Translatiivi | lapasorsaksi |
| Monikon translatiivi | lapasorsiksi | Monikon instruktiivi | lapasorsin |
| Abessiivi | lapasorsatta | Monikon abessiivi | lapasorsitta |
| Monikon akkusatiivi | lapasorsat |