| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | lääketiede | |
| 2. | lääketiede | |
| Monikko | paastosokerit | Genetiivi | paastosokerin |
| Monikon genetiivi | paastosokerien | Monikon genetiivi | paastosokereiden |
| Monikon genetiivi | paastosokereitten | Partitiivi | paastosokeria |
| Monikon partitiivi | paastosokereita | Monikon partitiivi | paastosokereja |
| Inessiivi | paastosokerissa | Monikon inessiivi | paastosokereissa |
| Elatiivi | paastosokerista | Monikon elatiivi | paastosokereista |
| Illatiivi | paastosokeriin | Monikon illatiivi | paastosokereihin |
| Adessiivi | paastosokerilla | Monikon adessiivi | paastosokereilla |
| Ablatiivi | paastosokerilta | Monikon ablatiivi | paastosokereilta |
| Allatiivi | paastosokerille | Monikon allatiivi | paastosokereille |
| Essiivi | paastosokerina | Monikon essiivi | paastosokereina |
| Translatiivi | paastosokeriksi | Monikon translatiivi | paastosokereiksi |
| Monikon instruktiivi | paastosokerein | Abessiivi | paastosokeritta |
| Monikon abessiivi | paastosokereitta | Monikon akkusatiivi | paastosokerit |