Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
ruotsiteckenspråkig

Määritelmät

Adjektiivi

  1. viittomakieltä käyttävä

Esimerkit

  • YLE Uutisten viittomakielinen toimitus

Taivutusmuodot

MonikkoviittomakielisetMonikkoviittomakieliseni
MonikkoviittomakielisesiMonikkoviittomakielisemme
MonikkoviittomakielisenneMonikkoviittomakielisensä
GenetiiviviittomakielisenGenetiiviviittomakieliseni
GenetiiviviittomakielisesiGenetiiviviittomakielisemme
GenetiiviviittomakielisenneGenetiiviviittomakielisensä
Monikon genetiiviviittomakielistenMonikon genetiiviviittomakielisien
Monikon genetiiviviittomakielisteniMonikon genetiiviviittomakielisieni
Monikon genetiiviviittomakielistesiMonikon genetiiviviittomakielisiesi
Monikon genetiiviviittomakielistemmeMonikon genetiiviviittomakielisiemme
Monikon genetiiviviittomakielistenneMonikon genetiiviviittomakielisienne
Monikon genetiiviviittomakielistensäMonikon genetiiviviittomakielisiensä
PartitiiviviittomakielistäPartitiiviviittomakielistäni
PartitiiviviittomakielistäsiPartitiiviviittomakielistämme
PartitiiviviittomakielistännePartitiiviviittomakielistään
PartitiiviviittomakielistänsäMonikon partitiiviviittomakielisiä
Monikon partitiiviviittomakielisiäniMonikon partitiiviviittomakielisiäsi
Monikon partitiiviviittomakielisiämmeMonikon partitiiviviittomakielisiänne
Monikon partitiiviviittomakielisiäänMonikon partitiiviviittomakielisiänsä
InessiiviviittomakielisessäInessiiviviittomakielisessäni
InessiiviviittomakielisessäsiInessiiviviittomakielisessämme
InessiiviviittomakielisessänneInessiiviviittomakielisessään
InessiiviviittomakielisessänsäMonikon inessiiviviittomakielisissä
Monikon inessiiviviittomakielisissäniMonikon inessiiviviittomakielisissäsi
Monikon inessiiviviittomakielisissämmeMonikon inessiiviviittomakielisissänne
Monikon inessiiviviittomakielisissäänMonikon inessiiviviittomakielisissänsä
ElatiiviviittomakielisestäElatiiviviittomakielisestäni
ElatiiviviittomakielisestäsiElatiiviviittomakielisestämme
ElatiiviviittomakielisestänneElatiiviviittomakielisestään
ElatiiviviittomakielisestänsäMonikon elatiiviviittomakielisistä
Monikon elatiiviviittomakielisistäniMonikon elatiiviviittomakielisistäsi
Monikon elatiiviviittomakielisistämmeMonikon elatiiviviittomakielisistänne
Monikon elatiiviviittomakielisistäänMonikon elatiiviviittomakielisistänsä
IllatiiviviittomakieliseenIllatiiviviittomakieliseeni
IllatiiviviittomakieliseesiIllatiiviviittomakieliseemme
IllatiiviviittomakieliseenneIllatiiviviittomakieliseensä
Monikon illatiiviviittomakielisiinMonikon illatiiviviittomakielisiini
Monikon illatiiviviittomakielisiisiMonikon illatiiviviittomakielisiimme
Monikon illatiiviviittomakielisiinneMonikon illatiiviviittomakielisiinsä
AdessiiviviittomakieliselläAdessiiviviittomakieliselläni
AdessiiviviittomakieliselläsiAdessiiviviittomakielisellämme
AdessiiviviittomakielisellänneAdessiiviviittomakielisellään
AdessiiviviittomakielisellänsäMonikon adessiiviviittomakielisillä
Monikon adessiiviviittomakielisilläniMonikon adessiiviviittomakielisilläsi
Monikon adessiiviviittomakielisillämmeMonikon adessiiviviittomakielisillänne
Monikon adessiiviviittomakielisilläänMonikon adessiiviviittomakielisillänsä
AblatiiviviittomakieliseltäAblatiiviviittomakieliseltäni
AblatiiviviittomakieliseltäsiAblatiiviviittomakieliseltämme
AblatiiviviittomakieliseltänneAblatiiviviittomakieliseltään
AblatiiviviittomakieliseltänsäMonikon ablatiiviviittomakielisiltä
Monikon ablatiiviviittomakielisiltäniMonikon ablatiiviviittomakielisiltäsi
Monikon ablatiiviviittomakielisiltämmeMonikon ablatiiviviittomakielisiltänne
Monikon ablatiiviviittomakielisiltäänMonikon ablatiiviviittomakielisiltänsä
AllatiiviviittomakieliselleAllatiiviviittomakieliselleni
AllatiiviviittomakielisellesiAllatiiviviittomakielisellemme
AllatiiviviittomakielisellenneAllatiiviviittomakieliselleen
AllatiiviviittomakielisellensäMonikon allatiiviviittomakielisille
Monikon allatiiviviittomakielisilleniMonikon allatiiviviittomakielisillesi
Monikon allatiiviviittomakielisillemmeMonikon allatiiviviittomakielisillenne
Monikon allatiiviviittomakielisilleenMonikon allatiiviviittomakielisillensä
EssiiviviittomakielisenäEssiiviviittomakielisenäni
EssiiviviittomakielisenäsiEssiiviviittomakielisenämme
EssiiviviittomakielisenänneEssiiviviittomakielisenään
EssiiviviittomakielisenänsäMonikon essiiviviittomakielisinä
Monikon essiiviviittomakielisinäniMonikon essiiviviittomakielisinäsi
Monikon essiiviviittomakielisinämmeMonikon essiiviviittomakielisinänne
Monikon essiiviviittomakielisinäänMonikon essiiviviittomakielisinänsä
TranslatiiviviittomakieliseksiTranslatiiviviittomakielisekseni
TranslatiiviviittomakieliseksesiTranslatiiviviittomakieliseksemme
TranslatiiviviittomakieliseksenneTranslatiiviviittomakielisekseen
TranslatiiviviittomakieliseksensäMonikon translatiiviviittomakielisiksi
Monikon translatiiviviittomakielisikseniMonikon translatiiviviittomakielisiksesi
Monikon translatiiviviittomakielisiksemmeMonikon translatiiviviittomakielisiksenne
Monikon translatiiviviittomakielisikseenMonikon translatiiviviittomakielisiksensä
Monikon instruktiiviviittomakielisinAbessiiviviittomakielisettä
AbessiiviviittomakielisettäniAbessiiviviittomakielisettäsi
AbessiiviviittomakielisettämmeAbessiiviviittomakielisettänne
AbessiiviviittomakielisettäänAbessiiviviittomakielisettänsä
Monikon abessiiviviittomakielisittäMonikon abessiiviviittomakielisittäni
Monikon abessiiviviittomakielisittäsiMonikon abessiiviviittomakielisittämme
Monikon abessiiviviittomakielisittänneMonikon abessiiviviittomakielisittään
Monikon abessiiviviittomakielisittänsäMonikon komitatiiviviittomakielisine
Monikon komitatiiviviittomakielisineniMonikon komitatiiviviittomakielisinesi
Monikon komitatiiviviittomakielisinemmeMonikon komitatiiviviittomakielisinenne
Monikon komitatiiviviittomakielisineenMonikon komitatiiviviittomakielisinensä
Monikon akkusatiiviviittomakielisetMonikon akkusatiiviviittomakieliseni
Monikon akkusatiiviviittomakielisesiMonikon akkusatiiviviittomakielisemme
Monikon akkusatiiviviittomakielisenneMonikon akkusatiiviviittomakielisensä
AkkusatiiviviittomakieliseniAkkusatiiviviittomakielisesi
AkkusatiiviviittomakielisemmeAkkusatiiviviittomakielisenne
Akkusatiiviviittomakielisensä