Sanakirja.org
Dark Mode
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Kieli
Käännökset
ruotsi
teckenspråkig
Määritelmät
Adjektiivi
viittomakieltä
käyttävä
Esimerkit
YLE Uutisten viittomakielinen toimitus
Taivutusmuodot
Monikko
viittomakieliset
Monikko
viittomakieliseni
Monikko
viittomakielisesi
Monikko
viittomakielisemme
Monikko
viittomakielisenne
Monikko
viittomakielisensä
Genetiivi
viittomakielisen
Genetiivi
viittomakieliseni
Genetiivi
viittomakielisesi
Genetiivi
viittomakielisemme
Genetiivi
viittomakielisenne
Genetiivi
viittomakielisensä
Monikon genetiivi
viittomakielisten
Monikon genetiivi
viittomakielisien
Monikon genetiivi
viittomakielisteni
Monikon genetiivi
viittomakielisieni
Monikon genetiivi
viittomakielistesi
Monikon genetiivi
viittomakielisiesi
Monikon genetiivi
viittomakielistemme
Monikon genetiivi
viittomakielisiemme
Monikon genetiivi
viittomakielistenne
Monikon genetiivi
viittomakielisienne
Monikon genetiivi
viittomakielistensä
Monikon genetiivi
viittomakielisiensä
Partitiivi
viittomakielistä
Partitiivi
viittomakielistäni
Partitiivi
viittomakielistäsi
Partitiivi
viittomakielistämme
Partitiivi
viittomakielistänne
Partitiivi
viittomakielistään
Partitiivi
viittomakielistänsä
Monikon partitiivi
viittomakielisiä
Monikon partitiivi
viittomakielisiäni
Monikon partitiivi
viittomakielisiäsi
Monikon partitiivi
viittomakielisiämme
Monikon partitiivi
viittomakielisiänne
Monikon partitiivi
viittomakielisiään
Monikon partitiivi
viittomakielisiänsä
Inessiivi
viittomakielisessä
Inessiivi
viittomakielisessäni
Inessiivi
viittomakielisessäsi
Inessiivi
viittomakielisessämme
Inessiivi
viittomakielisessänne
Inessiivi
viittomakielisessään
Inessiivi
viittomakielisessänsä
Monikon inessiivi
viittomakielisissä
Monikon inessiivi
viittomakielisissäni
Monikon inessiivi
viittomakielisissäsi
Monikon inessiivi
viittomakielisissämme
Monikon inessiivi
viittomakielisissänne
Monikon inessiivi
viittomakielisissään
Monikon inessiivi
viittomakielisissänsä
Elatiivi
viittomakielisestä
Elatiivi
viittomakielisestäni
Elatiivi
viittomakielisestäsi
Elatiivi
viittomakielisestämme
Elatiivi
viittomakielisestänne
Elatiivi
viittomakielisestään
Elatiivi
viittomakielisestänsä
Monikon elatiivi
viittomakielisistä
Monikon elatiivi
viittomakielisistäni
Monikon elatiivi
viittomakielisistäsi
Monikon elatiivi
viittomakielisistämme
Monikon elatiivi
viittomakielisistänne
Monikon elatiivi
viittomakielisistään
Monikon elatiivi
viittomakielisistänsä
Illatiivi
viittomakieliseen
Illatiivi
viittomakieliseeni
Illatiivi
viittomakieliseesi
Illatiivi
viittomakieliseemme
Illatiivi
viittomakieliseenne
Illatiivi
viittomakieliseensä
Monikon illatiivi
viittomakielisiin
Monikon illatiivi
viittomakielisiini
Monikon illatiivi
viittomakielisiisi
Monikon illatiivi
viittomakielisiimme
Monikon illatiivi
viittomakielisiinne
Monikon illatiivi
viittomakielisiinsä
Adessiivi
viittomakielisellä
Adessiivi
viittomakieliselläni
Adessiivi
viittomakieliselläsi
Adessiivi
viittomakielisellämme
Adessiivi
viittomakielisellänne
Adessiivi
viittomakielisellään
Adessiivi
viittomakielisellänsä
Monikon adessiivi
viittomakielisillä
Monikon adessiivi
viittomakielisilläni
Monikon adessiivi
viittomakielisilläsi
Monikon adessiivi
viittomakielisillämme
Monikon adessiivi
viittomakielisillänne
Monikon adessiivi
viittomakielisillään
Monikon adessiivi
viittomakielisillänsä
Ablatiivi
viittomakieliseltä
Ablatiivi
viittomakieliseltäni
Ablatiivi
viittomakieliseltäsi
Ablatiivi
viittomakieliseltämme
Ablatiivi
viittomakieliseltänne
Ablatiivi
viittomakieliseltään
Ablatiivi
viittomakieliseltänsä
Monikon ablatiivi
viittomakielisiltä
Monikon ablatiivi
viittomakielisiltäni
Monikon ablatiivi
viittomakielisiltäsi
Monikon ablatiivi
viittomakielisiltämme
Monikon ablatiivi
viittomakielisiltänne
Monikon ablatiivi
viittomakielisiltään
Monikon ablatiivi
viittomakielisiltänsä
Allatiivi
viittomakieliselle
Allatiivi
viittomakieliselleni
Allatiivi
viittomakielisellesi
Allatiivi
viittomakielisellemme
Allatiivi
viittomakielisellenne
Allatiivi
viittomakieliselleen
Allatiivi
viittomakielisellensä
Monikon allatiivi
viittomakielisille
Monikon allatiivi
viittomakielisilleni
Monikon allatiivi
viittomakielisillesi
Monikon allatiivi
viittomakielisillemme
Monikon allatiivi
viittomakielisillenne
Monikon allatiivi
viittomakielisilleen
Monikon allatiivi
viittomakielisillensä
Essiivi
viittomakielisenä
Essiivi
viittomakielisenäni
Essiivi
viittomakielisenäsi
Essiivi
viittomakielisenämme
Essiivi
viittomakielisenänne
Essiivi
viittomakielisenään
Essiivi
viittomakielisenänsä
Monikon essiivi
viittomakielisinä
Monikon essiivi
viittomakielisinäni
Monikon essiivi
viittomakielisinäsi
Monikon essiivi
viittomakielisinämme
Monikon essiivi
viittomakielisinänne
Monikon essiivi
viittomakielisinään
Monikon essiivi
viittomakielisinänsä
Translatiivi
viittomakieliseksi
Translatiivi
viittomakielisekseni
Translatiivi
viittomakieliseksesi
Translatiivi
viittomakieliseksemme
Translatiivi
viittomakieliseksenne
Translatiivi
viittomakielisekseen
Translatiivi
viittomakieliseksensä
Monikon translatiivi
viittomakielisiksi
Monikon translatiivi
viittomakielisikseni
Monikon translatiivi
viittomakielisiksesi
Monikon translatiivi
viittomakielisiksemme
Monikon translatiivi
viittomakielisiksenne
Monikon translatiivi
viittomakielisikseen
Monikon translatiivi
viittomakielisiksensä
Monikon instruktiivi
viittomakielisin
Abessiivi
viittomakielisettä
Abessiivi
viittomakielisettäni
Abessiivi
viittomakielisettäsi
Abessiivi
viittomakielisettämme
Abessiivi
viittomakielisettänne
Abessiivi
viittomakielisettään
Abessiivi
viittomakielisettänsä
Monikon abessiivi
viittomakielisittä
Monikon abessiivi
viittomakielisittäni
Monikon abessiivi
viittomakielisittäsi
Monikon abessiivi
viittomakielisittämme
Monikon abessiivi
viittomakielisittänne
Monikon abessiivi
viittomakielisittään
Monikon abessiivi
viittomakielisittänsä
Monikon komitatiivi
viittomakielisine
Monikon komitatiivi
viittomakielisineni
Monikon komitatiivi
viittomakielisinesi
Monikon komitatiivi
viittomakielisinemme
Monikon komitatiivi
viittomakielisinenne
Monikon komitatiivi
viittomakielisineen
Monikon komitatiivi
viittomakielisinensä
Monikon akkusatiivi
viittomakieliset
Monikon akkusatiivi
viittomakieliseni
Monikon akkusatiivi
viittomakielisesi
Monikon akkusatiivi
viittomakielisemme
Monikon akkusatiivi
viittomakielisenne
Monikon akkusatiivi
viittomakielisensä
Akkusatiivi
viittomakieliseni
Akkusatiivi
viittomakielisesi
Akkusatiivi
viittomakielisemme
Akkusatiivi
viittomakielisenne
Akkusatiivi
viittomakielisensä