| Monikko | ojakärsämöt | Genetiivi | ojakärsämön |
| Monikon genetiivi | ojakärsämöjen | Monikon genetiivi | ojakärsämöiden |
| Monikon genetiivi | ojakärsämöitten | Partitiivi | ojakärsämöä |
| Monikon partitiivi | ojakärsämöjä | Monikon partitiivi | ojakärsämöitä |
| Inessiivi | ojakärsämössä | Monikon inessiivi | ojakärsämöissä |
| Elatiivi | ojakärsämöstä | Monikon elatiivi | ojakärsämöistä |
| Illatiivi | ojakärsämöön | Monikon illatiivi | ojakärsämöihin |
| Adessiivi | ojakärsämöllä | Monikon adessiivi | ojakärsämöillä |
| Ablatiivi | ojakärsämöltä | Monikon ablatiivi | ojakärsämöiltä |
| Allatiivi | ojakärsämölle | Monikon allatiivi | ojakärsämöille |
| Essiivi | ojakärsämönä | Monikon essiivi | ojakärsämöinä |
| Translatiivi | ojakärsämöksi | Monikon translatiivi | ojakärsämöiksi |
| Monikon instruktiivi | ojakärsämöin | Abessiivi | ojakärsämöttä |
| Monikon abessiivi | ojakärsämöittä | Monikon akkusatiivi | ojakärsämöt |